Google Maps vs. Waze – malé rozdíly v UI dělají rozdíl v zážitku

Autonavigace – jedny z nejčastějších jsou appky Google Maps a Waze, jistě je mnozí z vás používáte. Obě vlastní Google a obvykle jsou mezi navrženými trasami jen malé rozdíly (nejspíš vychází z podobných dat).

Postupně jsem ale pro městské jízdy začal preferovat Waze. A nebylo to proto, že by mě dopravil dřív do cíle. Porovnejte UI navigační obrazovky (Waze je vpravo):

V dolní části obrazovky mají obě navigace základní údaje o jízdě. Hlavní údaj u Google Maps je počet minut do cíle, u Waze čas dojezdu. Tohle pro mě dělá velký rozdíl – obvykle potřebuju být na místě v určitý čas, a dokud ve Waze vidím, že ten čas stíhám, jsem v klidu (i když třeba zrovna stojím v koloně).

Waze na mě působí, jako že problém „dojet na místo včas“ bere na sebe. Google Maps po mě chtějí větší mentální spoluúčast. Kromě jiného hlavního údaje pro dojezd zobrazují čas často červeně, což je takové znepokojující, a také mají méně přehlednou mapu – je v ní hodně barev pro intenzity dopravy, alternativní cesty, modrá trasa v nich trochu zaniká. U Waze trasu vidím jasně a nic jí vizuálně nekonkuruje.

Podle mě je zajímavé, jak malé rozdíly v UI můžou hodně měnit vnímání aplikace. Tohle se těžko objektivně měří, je to takový X faktor, který buď UI dokáže vytvořit, nebo ne. Někde je člověk rád, a někde to prostě nesedí. Třeba najdete i ve svém virtuálním světě takové příklady, tak je klidně přidejte do komentářů.

Přišel vám tento článek užitečný? Nepropásněte další:

… nebo mě sledujte na LinkedIn či X