O mně     Twitter

ARCHIV – tento článek je již staršího data. Doufám, že mnoho myšlenek v něm je stále platných, avšak některé informace již mohou být zastaralé.  

Tisková verze stránek je stále nutná

13.12.2006

Minulý týden jsme v H1.cz se svolením klienta publikovali závěry z uživatelského testování webu Megapixel.cz, které jsme prováděli v říjnu. Z testování vyplynulo mnoho zajímavého, tady bych se ale rád vrátil k jedné věci (které jsem si všiml i při jiných testováních) – jak lidé tisknou stránky na webu. Vzhledem k tomu, jak často to dělají, je tato funkce po stránce použitelnosti obvykle dost podceněná.

(Kompletní 10ti stránkové závěry z testování si můžete stáhnout na webu H1.cz.)

Základní problém je v tom, že se uživatelé často bojí, že se stránka vytiskne přesně tak, jak ji vidí v prohlížeči. Tedy včetně navigačních menu, hlavičky, postranních sloupců a v barvě. Když nenaleznou uživatelé na stránce odkaz na tisk, dokáží ji sice vytisknout pomocí příslušné funkce prohlížeče, neznají zde ale funkci pro náhled tisku (která by jim dost pomohla). Často proto tuto situaci řeší kopírováním textu, který si chtějí vytisknout, do Wordu, a tiskem z něj.

Proto: pokud chcete, aby se váš web lidem dobře používal (a tisknul), neměli byste zapomenout:

  1. Uvést na stránce odkaz či tlačítko pro tisk.
  2. Informovat uživatele o tom, že se vytisknou pouze podstatné části stránky – třeba javascriptovým upozorněním po kliknutí na tisk, javascriptovým zobrazením tiskové podoby stránky (asi nejlepší řešení) nebo klasickými verzemi stránek pro tisk, které se používaly dříve (před nástupem tiskových stylů).

15 komentářů od čtenářů

 

Přidat komentář

1. Shaman | 13.12.2006, 12.08

AD bod 2: no nevím, když už kliknu na tlačítko pro tisk, tak počítám, že se mi stránka vytiskne (a už neřeším jak) a tudíž už je podle mého názoru na informaci o tom, jak se vytiskne, trochu pozdě. Nebo by to mělo být vázané na onmouseover? To mi připadá trochu matoucí...

Jinak tlačítko nebo odkaz pro tisk se osvědčuje dobře, většina lidí ho dle mých zkušeností obvykle hledá v patičce nebo v pravé části záhlaví článku.

2. Filosof | 13.12.2006, 12.23

Ad tlačítko pro tisk - fajné řešení budiž popsáno v článku na ALA - Print preview.. http://www.alistapart.com/articles/printtopreview

3. Hellish | 13.12.2006, 13.53

Dalším dobrým důvodem, proč umístit tlačítko pro tisk do stránky (a nespoléhat na funkci prohlížeče) je ten, že spousta uživatelů nechápe browser jako program. Pro ně browser = internet. Nevědí tudíž, že kromě "zobrazování internetu" má browser další funkce. Takže pokud tlačítko pro tisk není přímo vidět na stránce, spoustu uživatelů ani nenapadne, že by si stránku mohli vytisknout.

4. numero | 13.12.2006, 14.16

jj, já to taky dělám via write (z openoffice) :)

5. Lukáš Gavenda | 13.12.2006, 14.39

Taky jsem občas nucen sáhnout po variantě Copy&Paste -> Word. Ja osobně očekávám tlačítko pro tisk jak již bylo zmíněno v pravé části hlavičky článku.

6. TimJ | 13.12.2006, 15.31

Martine, díky za echo. Potvrdili jste mi tím moji několikaletou domněnku, že je opravdu fajn "tlačítko pro tisk" vytvářet.

[2] tohle řešení mi přijde trochu jako kanón na vrabce. Odkaz/tlačítko, vložené pomocí javascriptu vyvolávající window.print v kombinaci se stylem pro tisk se mi ukázalo jako dostatečné řešení.
Nepostihne pouze uživatele s vypnutým JS.

Martine, máš představu kolik lidí asi tak může mít vypnutý javascript a zároveň netušit že existuje tlačítko tisk v browseru?

7. Yuhů | 13.12.2006, 19.26

Ano, uživatelé se bojí tisknout přesně z tohoto důvodu. Já ale mám zcela jiné doporučení:

3. ujistěte se, že na stránce lze snadno vybrat text, aby se dal zkopírovat do Wordu.

Nechte každého tisknout tak, jak to umí a chce.

8. tark | 15.12.2006, 19.46

Popsal jsi to přesně, bohužel spoustu webu ještě dělaly prasata, u kterých se opravdu tiskne ještě část navigace, nevytisknou se celá písmenka atp. Všichni to důverně známe... Tlačítko tisk (javascript:window.print()) + print.css je IMHO asi nejlepší a nejrychlejší řešení - dá se udělat během chviličky, pokud ovšem máte dobře dělaný web (CSS).

ad 2: Filosof, prosím nepoužívej slovo fajné, nahání mi hrůzu (slyším ho několikrát denně a jsem na něj alergický, jako celkově na ostravštinu, když někdo řekne Jdu koupit játru, tak šílím - pro neznalé jsou to játra...).

9. Fred | 15.12.2006, 20.46

Ono to řešení na A list apart je fakt dost divný. Kdysi se to řešilo o dost jednodušeji tady http://diskuse.jakpsatweb.cz/i … &forum=8&topic=2134

10. Jarda | 17.12.2006, 10.23

No, myslel jsem si, že doba trapných tiskových odkazů je definitivně pryč a teď koukám, že se servilně vracíme zpět s předpokladem neschopného uživatele.
Částečně to chápu, plno webů nemá tiskový styl a sám mám občas plno práce vytisknout co potřebuji a nebo je problém označit text, ale kvůli tomu vytvářet nějaký speciální odkaz, otravovat uživatele zase nějakými dalšími texty atd.

Druhá věc je, že prohlížeč by měl podporovat tisk pokud ne, tak bych se ani nepokoušel tisknout :-)

11. Fred | 18.12.2006, 13.59

[10] No dokud budu někteří webmasteři prasata je to možná pro uživaele lepší. Zkuste si třeba vytisknout program na televizi. Předpokládám, že doma moc věcí netisknete a stačí Vám černý toner v tiskárně. Je to zcela jednoduché pokud použiji bookmarklet Mypage http://mrclay.org/index.php/2006/04/23/mypage-bookmarklet/
pak spustím rozšíření editCSS a doplním a{color:#000 !important}, někde ještě musím použít nějaký Zap bookmarklet http://www.squarefree.com/bookmarklets/zap.html , pro odstranění obrázků a pod. a už v pohodě tisknu. Jenže já vím jak si vytisknout to co potřebuji, chtěl bych vidět co dělá chudák uživatel, když má potřebu věci často tisknout? Je to naprosto jasné, vytiskne to v práci, protože ví, že doma by se za ty barevné tonery neplatil. To je podle mě smutná realita. BTW kdo myslíte, že platí toner do tiskárny v úřadu či ve školách, kde se tiskne nejvíc. No vy i já.

12. Jiří Lysek | 19.12.2006, 0.44

Já si nemyslím, že doba tiskových odkazů je pryč. Běžný uživatel někdy neví jak vytisknout článek nebo stránku. Nenapadne ho se proklikat v menu prohlížečem. Je proto nutné mít i u článku odkaz na verzi pro tisk.

13. x | 5.5.2007, 19.31

[12]: no to je pěkná kravina. Běžný uživatel má v toolbaru ikonku s tiskárnou. Tak ať se ji naučí používat!

14. Razer | 7.6.2007, 14.57

Já vám nevim, řešení pomocí javascriptu a podobně složitě je podle mě zbytečné. Úplný internetový amatér kterých je zatím většina má zafixováno ťuknout v Ie 6 na ikonu tiskárničky... javascript a podobným vymoženostem podle mé omezené zkušenosti spíše nedůvěřují.
Další si zase myslí že tlačítko tisk na stránce dělá to samé co to v liště a taky na něj neklikají.

Naopak zkušenějšímu uživateli je takové tlačítko k ničemu, ten už z principu dá copy a paste do wordu.

Smysl to má podle mě řešit jedině u velkých stránek kam uživatelé chodí pravidelně a tlačítko se naučí bez obav používat.

15. Mark | 13.9.2007, 9.25

Exisuje jeste jeden trochu odlisny pristup. Na uzivatele muzeme jit od lesa. Presvedcit ho uzivatelskym rozhrannim webu ze se jedna o aplikaci na kterou je zvykly a pokud v ramci teto aplikace klepne v jejim panelu nastroju na tlacitko tisk, ani na okamzik ho nenapadne ze by se snad vytisklo neco kolem, ... v textovem editoru se prece po klepnuti na tisk take nevytiskne vse co vidite na obrazovce vcetne nastrojovych list editoru :-)

Přidat komentář

Diskuse již není aktuální, další komentáře tedy není možné přidávat. Pokud mi i přesto chcete sdělit svůj názor na článek, kontaktujte mě.

© Martin Snížek 2005-2023.   ISSN 1802-2103.