O mně     Twitter

ARCHIV – tento článek je již staršího data. Doufám, že mnoho myšlenek v něm je stále platných, avšak některé informace již mohou být zastaralé.  

Jak správně řešit slevové kupóny

30.8.2007

Jak nechat uživatele použít při objednávce slevový kupón, aby to neodradilo potenciální zákazníky bez slevového kupónu?

Pomocí slevových kupónů motivují majitelé obchodních webů uživatele k objednávce či nákupu a zároveň sledují účinnost různých propagačních akcí.

Pro použití slevového kupónu musí uživatel obvykle zadat jeho číslo do speciálního pole objednávkového formuláře – a v tom je kámen úrazu. Podle různých výzkumů totiž toto pole snižuje konverzní poměr u uživatelů, kteří žádný kupón nemají: zjistí, že by mohli dostat slevu, a tak začnou váhat o tom, jestli utrácet peníze.

Když jsem byl v sobotu na filmu Irina Palmkině Atlas, byla zde také akce spojená se slevou v internetovém obchodě. Zaujala mě ale její „technická realizace“ – v instrukcích totiž bylo, že musíte pro slevu napsat do poznámky v objednávce „Irina Palm“. Tím pádem nejsou tímto slevovým kupónem nijak ovlivněni uživatelé webu, kteří slevu nemají!

Doufám, že jsem právě neobjevil Ameriku, ale toto mi přijde jako ideální způsob řešení offline slevových kupónů (ty online jdou řešit např. pomocí speciálního URL). Dodal bych k tomu jen to, že když už uživatel vaše „heslo“ do poznámky napíše, měli byste to v dalším kroku objednávky reflektovat a ujistit ho, že slevu získá, aby neváhal.

A jak se zamlouvá toto řešení slevových kupónů vám? Vidíte u něj nějaké nevýhody?

16 komentářů od čtenářů

 

Přidat komentář

1. Tomáš Halada | 30.8.2007, 15.30

Mno trochu by mi vadilo to automatické zpracování poznámky, kam zákazník může zároveň chtít napsat třeba kdy je zastižen na telefonu nebo jakékoliv jiné upřesnění. Ale jinak na tom něco asi bude.

2. Tomáš Halada | 30.8.2007, 15.31

Jo a taky to moc neřeší jedinečnost kupónu, leda přidat unikátní kód, který opíše také.

3. Marek Žáček | 30.8.2007, 16.39

Velmi chytré řešení v případě, že e-shop nabízí slevu jakoby všem, neboť je jasné, že kamarád poví kamarádovi, co má napsat do poznámky, a tím pádem získá slevu i uživatel, který na filmu nebyl.
Na druhou stranu není obchodu, který by udělal takovou slevu, aby byl na výrobku prodělečný, takže je to fajn řešení:)

4. Martin Vataha | 30.8.2007, 17.40

Fakt, že e-shop dáva takto zľavu každému, kto sa nejakým spôsobom dozvie kód -> lepšie pre zákazníka :)

Ale osobne by som asi očakával tzv. personalizované vstupenky, kde by mal každý vytlačený svoj jedinečný ID kód.

5. Martin Snížek | 30.8.2007, 20.09

Nějaké to ID právě můžete nechat uživatele zadávat taky, toto řešení není omezené jen na jedno "heslo" :-)

6. Petr Brádler | 31.8.2007, 7.13

Právě takovou variantu používáme a má to své výhody i nevýhody.

Jak bylo napsáno ve 3. komentáří - takový slevový kód je přenositelný a lidi si to opravdu řeknou.

Nevýhoda (nebo spíše technická nedokonalost) tohoto řešení je to, že klient zapomene kód vepsat a potom je na obchodníkovi jak se zachová. Beru v potaz, že slevu obdrží zákazníci, kteří již v minulosti nakoupili a jsou v databázi, a je tedy možnost si ověřit, že právě tento zákazník o slevě ví.

My jim tu slevu v tomto případě "aktivujeme" automaticky, protože jak se říká "spokojený zákazník ...". :-)

7. Ivo Toman | 31.8.2007, 8.28

Já myslím že to je jeden z nejlepších způsobů. U jakékoliv slevové akce je vždy jasné, že ten to řekne tomu a ten zase tomu, takže objektivní měření nebude nikdy, ale pokud se sleduje efektivita reklamní akce, tak je to přeci jedině dobře, že se to mezi lidmi nese.

8. Dan | 31.8.2007, 14.08

Pěkné řešení, díky za tip, slevy pomocí kupónů používám také, upravím to podle tohoto článku:-)

9. Jan Brašna | 3.9.2007, 2.43

Pokud to jde, tak jsem osobně spíš pro spešl URL i na offline použití - dát natisknuté poukázky s adresou "example.com/akce" a nebo "kupon.example.com" a nechat ho tam zadat před jakoukoliv další prací se systémem.

10. Fox Axe | 5.9.2007, 23.44

Dobré řešení pro časově omezené akce kdy se věc nestačí rozkřiknout.

11. Martin Snížek | 5.9.2007, 23.49

Ale s rozkřiknutím opravdu není problém. Klidně můžete zákazníka donutit přepsat do pole pro poznámku jedinečné číslo slevového kupónu, čímž ztratí smysl říkat to ostatním.

12. DFly | 9.9.2007, 21.47

1, 2 - vzdyt cislo kuponu se da "vymyslet" tak aby na nej udelany regex nebyl konfliktni s tel cisly a pod (napr na stridacku pismeno a cislo)
a unikatnost - v databazi seznam a "odskrtavat" - pokud ho nekdo nekomu da a ten ho pouzije drive, tak je to jeho problem...

13. Fox Axe | 20.9.2007, 22.39

To: Martin Snížek
bylo to myšleno tak že kdyby se v tom kině kupóny rozdávaly 2 měsíce tak by si tam pro ně po týdnu chodil každý :) Proto jsem zmínil časové omezení.

14. Fox Axe | 20.9.2007, 22.50

A pak taky když o tom zpětně přemýšlím jsem měl asi na mysli fakt, že když se to rozkřikne přestane platit ta psychologická výhoda, že o tom slevovém políčku dotyčný neví.

15. Petr Král | 7.10.2007, 20.40

Moc nerozumím tomu, jaký je rozdíl mezi políčkem na poznámku, kam někdo napíše heslo nebo jedinečné číslo a políčkem, které je na to přímo určené. Ani u jednoho se nevylučuje chybovost, nicméně u psaného hesla bych řekl, že bude větší (mám to napsat s uvozovkami nebo bez, malé velké písmena, překlepy - zatímco u podivně vypadajího řetězce si dá více lidí pozor a opisuje pečlivěji).
U poznámek bude složitější automatické zpracování, zákazníci mají tendenci dopisovat do ní hesla typu "díky" nebo "spěchá to".
Přicházíte o možnost na každý kód vázat jinou hodnotu. Na té premiéře byla určitě různá směs lidí, ředitele firmy slevou na 50 Kč můžete vyloženě urazit. No a v neposlední řadě se neshodneme na tom, že by políčko s nadpisem "sleva" zákazníky odrazovalo od nákupu, podle našich zkušeností se zákazník spíše začne pídit po tom, co může pro získání slevy udělat. Ale jinak pěkně :)

16. Martin Snížek | 15.10.2007, 16.08

ad 15) Dobrý den, jsem rád že čtete můj blog :-)

"Přicházíte o možnost na každý kód vázat jinou hodnotu."

To se dá, prostě hledáte v celém textu poznámky kód slevového kupónu, který má nezaměnitelnou podobu.

"No a v neposlední řadě se neshodneme na tom, že by políčko s nadpisem "sleva" zákazníky odrazovalo od nákupu, podle našich zkušeností se zákazník spíše začne pídit po tom, co může pro získání slevy udělat."

No, ale když je jedno kliknutí od provedení objednávky, tak není dobře, když náhle objednávku opustí a začne cosi hledat na webu - často tím podle mě o takového zákazníka zbytečně přijdete.

Přidat komentář

Diskuse již není aktuální, další komentáře tedy není možné přidávat. Pokud mi i přesto chcete sdělit svůj názor na článek, kontaktujte mě.

© Martin Snížek 2005-2021.   ISSN 1802-2103.