O mně     Twitter

ARCHIV – tento článek je již staršího data. Doufám, že mnoho myšlenek v něm je stále platných, avšak některé informace již mohou být zastaralé.  

Nový snizekweb.cz: RSS

18.3.2008

Jak jsem naložil na novém webu s RSS a jak se snažím, abych přitáhl čtenáře na web i při vkládání kompletních textů článků do RSS?

Hlavní je kanál s kompletními články

Na základě diskuse, kterou jsem vyvolal před půl rokem, jsem se rozhodl, že hlavní RSS kanál mého webu bude obsahovat kompletní texty článků. Kompletní texty budou lepší pro většinu čtenářů – zároveň si ale uvědomuji, že pro jistou minoritu bude vhodné zachovat i starý kanál s anotacemi článků, nebude již ale nabízen jako primární. To se také odráží na nové stránce o RSS.

Co se stávajícími odebírateli RSS?

Přemýšlel jsem, jestli své stávající čtenáře přehodit na nový kanál, nebo jim nechat ten starý. Nakonec jsem se rozhodl pro druhou variantu, nechtěl jsem vzbudit žádné negativní emoce (těch by asi byla menšina, ale zase dobře slyšitelná). Každý ale samozřejmě může přejít na novější verzi kanálu.

Nový RSS kanál jsem vytunil

Pod články v RSS kanálu jsem přidal odkazy na komentáře a na další články z daného tématu. Myslím, že tím hodně zvýším počet uživatelů, kteří článek okomentují a více si web prohlédnou (toto bývá často zmiňováno jako nevýhoda kompletních textů v RSS). Dříve jsem to nikde neviděl, ale přijde mi to logické.

Zpřítulnění RSS

RSS obvykle využívají hlavně pokročilí uživatelé. Já jsem chtěl ale sledování svých článků umožnit i těm méně pokročilým, kteří třeba ještě nemají čtečku (předpokládám, že jich chodí na můj blog hodně). Udělal jsem to dvěma způsoby:

  1. Na stránce s odkazy na jednotlivé kanály je nyní princip RSS vysvětlen, tak aby ho mohli začít používat i uživatelé začátečníci. Jsou zde také doporučeny některé čtečky.
  2. Předpokládám, že kvůli mému webu se nebude každý chtít stát novým uživatelem RSS. Pro tento případ jsem připravil možnost nechat si posílat upozornění na nové články e-mailem, která je zrealizována přes bezplatnou službu FeedBurner. Registrace je nabízena jako alternativa k RSS kanálům.

Propagace RSS/e-mailu

Odebírání nových článků přes RSS a e-mail je nyní více na webu propagováno – přibylo tlačítko v levém sloupci a odkaz pod každým článkem. Zvyšování počtu čtenářů je přirozeně jedním z důležitých čílů webu :-)

7 komentářů od čtenářů

 

Přidat komentář

1. Hellish | 18.3.2008, 8.29

Co se stávajícími odebírateli RSS? Já bych do starého RSS natvrdo vložil „příspěvek“ informující o změně RSS adresy.

2. Jan Tichý | 18.3.2008, 9.25

[1] …kterýmžto je právě tento článek :)

3. Martin Snížek | 18.3.2008, 11.22

[2] To ne, opravdu zůstanou oba kanály :-)

4. Piki | 18.3.2008, 11.48

S tým vytunením RSS kanálu mám tiež skúsenosti. Ako vedľajší produkt som tak prichytil niekoľko nekorektných preberačov obsahu

5. Juraj | 18.3.2008, 15.41

Aký je dovod nepoužitia Atom-u?

6. Mac | 18.3.2008, 16.37

Teoreticky ak by som bol potencionálny záujemca o odber e-mailom tak by ma potešilo že sa môžem kedykoľvek z odberu odhlásiť (tým sa snažím naznačiť že vítam upozrnenie na to) ale zaváhal by som, pretože nevidím tam napísané ako na to…

7. Martin Snížek | 18.3.2008, 18.21

[5] Asi ten, že jeho použití žádný čtenář nepozná :-)

Přidat komentář

Diskuse již není aktuální, další komentáře tedy není možné přidávat. Pokud mi i přesto chcete sdělit svůj názor na článek, kontaktujte mě.

© Martin Snížek 2005-2023.   ISSN 1802-2103.