O mně     Twitter

ARCHIV – tento článek je již staršího data. Doufám, že mnoho myšlenek v něm je stále platných, avšak některé informace již mohou být zastaralé.  

Nový snizekweb.cz

17.2.2008

V posledních měsících jsem s přestávkami pracoval na poměrně zásadních změnách na tomto webu – dnes se poprvé objevují v ostrém provozu. Takže, přijďte se podívat! (I když grafika se moc nezměnila.)

Pokud chcete změny vidět v celé své kráse, stiskněte CTRL+F5!

O co se jedná především?

  • Zrušil jsem nelogické dělení na weblog a články, všechno je nyní ve weblogu.
  • Přidal jsem témata, která sdružují související články (viz levý sloupec).
  • Speciálním grafickým prvkem jsem označil nejlepší články, ty jsou nyní dostupné také na speciální stránce.
  • Připravil jsem kompletní nové rozhraní pro přidávání komentářů pod články – využívá Texy, umožňuje náhled komentáře pomocí Ajaxu a má větší textové pole. Dřív bylo psaní komentáře spíše nepříjemnou zkušeností, teď už by to mělo být pohodlnější :-)
  • Už i já nabízím RSS kanál s kompletními texty článků (už bylo načase, když se toho sám zastávám). Tento kanál je nyní nabízen jako výchozí, avšak na původní adrese RSS se dosud nachází kanál, ve kterém jsou pouze začátky článků (a nadále bude).

    Pro vás to znamená: pokud už máte ve své čtečce původní kanál, budete nadále dostávat pouze začátky článků. Pokud vám to takto vyhovuje, nemusíte dělat nic. Pokud ale chcete dostávat do čtečky kompletní články, změňte si adresu kanálu na tuto.

  • Vyhledávání na tomto webu je nyní popsáno formátem OpenSearch, můžete u mě tedy pohodlně hledat z vyhledávacího pole svého prohlížeče.

Kromě toho jsem změnil spoustu detailů, např. obsah některých stránek, postranní sloupec nebo patičku. Nejhorší chvíle jsem prožil nad PHP a XHTML, protože už s nimi vůbec nepracuji, zapomínám a čím dál tím méně mě to baví :-) Každopádně, nakonec jsem to nějak „zbastlil“ (vytvoření vlastního CMS v roce 2005 ale byla velká chyba).

V několika následujících článcích popíšu, co mě k jednotlivým změnám vedlo, a proč jsem je zrealizoval právě tím způsobem, jaký vidíte. Pokud narazíte na nějakou chybu v nové verzi webu, tak mi prosím dejte vědět do mailu/ICQ nebo do komentářů pod tento článek.

Související články

Menší změny na webu

6 komentářů od čtenářů

 

Přidat komentář

1. tiso | 17.2.2008, 20.42

Tuším som sa na to už kedysi pýtal, ale prečo nie je Tvoja stránka vycentrovaná?

2. Kalmir | 18.2.2008, 4.07

Je mi jasné, že ti šlo především o funkční změny, ale přesto myslím, že změn měla doznat i grafika. Proč? Z čistě psychologického hlediska. Kdo tvůj web zná (i po přečtení tohoto článku) bude setrvačně akceptovat starý řád. Změna grafiky povzbudí vnímání (a následně využívání) nových funkcí. Refresh your mind, nebo jak to zpívají. Vycházím ze zkoumání vlastní psychiky :-)

Dodatek: už nějakou chvíli čekám, kdy se něco objeví po zmáčknutí tlačítka náhled. Neděje se (že by to bylo Operou?).

3. Martin Snížek | 18.2.2008, 8.57

Tuším som sa na to už kedysi pýtal, ale prečo nie je Tvoja stránka vycentrovaná?

Zkoušel jsem to, ale vypadá to divně :-)

Změna grafiky povzbudí vnímání (a následně využívání) nových funkcí. Refresh your mind, nebo jak to zpívají.

To je zajímavý argument, ten jsem neuvážil, ale něco na něm určitě je. Mně se hlavně nechce přepisovat 20kB CSS soubor :-)

už nějakou chvíli čekám, kdy se něco objeví po zmáčknutí tlačítka náhled. Neděje se (že by to bylo Operou?).

Bohužel to je Operou. Nevím, proč to v ní zase nefunguje, každopádně je na to využita JS knihovna jQuery, takže s tím nic neudělám.

4. kahi | 18.2.2008, 22.11

Osobně e-mailovou adresu u komentářů pokud možno neuvádím, ale kdybych uváděl, ocenil bych, aby zdejší mailto odkazy byly nějakým způsobem maskované.

5. Jan Brašna | 4.3.2008, 7.17

„vytvoření vlastního CMS v roce 2005 ale byla velká chyba“

Máš tušení, v jakém bodě jsi změnil názor? Docela si vybavuji, jak Ti to kdysi vyhovovalo (rychlé, jednoúčelové atp.) oproti už existujícím nástrojům, které by potřebovaly po prvotním překonání „learning curve“ výrazně méně pozornosti a úsilí.

6. Martin Snížek | 6.3.2008, 23.08

ad 5: Jsem tím větším zastáncem Wordpressu/Tex­tpatternu, čím jsou tyto nástroje schopnější a „mocnější“ – a to jsou stále víc. Skoro na všechno už tam jsou pluginy a jádro už mají oba dost propracované. Kromě toho, problematika návrhu a tvorby weblogu už je dnes téměř vyřešená oblast, takže je ideální na ni použít předpřipravené řešení, stále méně se vyplácí něco takového programovat.

V roce 2005 byla ta situace přece jen trochu jiná, WP ani TXP toho neuměly tolik a nebylo jasné, jestli nejsou jen slepou vývojovou větví. Já jsem navíc chtěl některé nestandardní věci, a tak jsem se rozhodl pro vlastní vývoj. Samozřejmě v tom byla i programátorská nezkušenost a z ní plynoucí slabá předvídavost :-)

Přidat komentář

Diskuse již není aktuální, další komentáře tedy není možné přidávat. Pokud mi i přesto chcete sdělit svůj názor na článek, kontaktujte mě.

© Martin Snížek 2005-2021.   ISSN 1802-2103.