O mně     Twitter

ARCHIV – tento článek je již staršího data. Doufám, že mnoho myšlenek v něm je stále platných, avšak některé informace již mohou být zastaralé.  

Myslete na své uživatele, ocení to

7.10.2005

Použitelnost nejde dělat bez uživatelského testování. A návrh webu ani aplikace by neměl začínat technickou specifikací, ale definicí problémů a úkolů uživatelů. To vyplývá ze zkušeností Microsoftu s návrhem nového uživatelského rozhraní MS Office, který je v tomto oboru opravdovou špičkou.

Nedávno jsem objevil Office User Interface Blog. Píše ho Jensen Harris z týmu zodpovědného za grafické uživatelské rozhraní (GUI) programů Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint atd.). Autor se věnuje mnoha zajímavým momentům a rozhodnutím z návrhu nového uživatelského rozhraní Office.

V Microsoftu je na použitelnost a obecně uživatelský prožitek kladen velký důraz. A vzhledem k tomu, jak jsou Office významným produktem, mají jeho návrháři prostředky i čas k využití metod a testování, na které se jindy nedostane. A právě tato aplikace teorie v praxi velkého projektu dělá Office User Interface Blog zajímavým čtením. Podívejme se na některé příspěvky, které mě zaujaly.

Nelogické uspořádání Ribbonu

Ribbon je ovládací prvek, který v nových Office nahradí klasické menu a panely nástrojů (toolbary) – bude v něm skryta veškerá funkcionalita programu. Fyzicky se ribbon skládá z tabů s různým obsahem – typicky ikonami. Pro lepší představu o ribbonu se můžete podívat na ukázku:

Ukázka ribbonu v MS Excelu
Ukázka ribbonu v MS Excelu [větší verze]. Obrázky jsou převzaty z Office User Interface Blogu.

Původně prý byly prvky v jednotlivých tabech ribbonu uspořádány podle důležitosti zleva doprava, což se zdá logické – lidé čtou právě v tomto směru. Při uživatelských testech ale bylo odhaleno, že uživatelé většinou nehledají prvky v tabu zleva doprava, ale začínají na místě hned pod nadpisem tabu, pokračují doprava a poté si až prohlédnou levou část. Některé specifické prvky jsou navíc očekávány právě v levé části.

S ribbonem souvisí i další zajímavost. Ikony v jeho jednotlivých prvcích mají různou velikost i tvar, je tedy porušeno pravidlo konzistence. Uživatelskými testy totiž bylo zjištěno, že si díky tomu tyto prvky uživatelé snáze zapamatují a rychleji je rozeznají od sebe. Naopak ikony stejného tvaru a velikosti jsou pro uživatele obtížnější.

A co z toho vyplývá? Ať se sebevíc zajímáme o chování a myšlení uživatelů, používáme různé prototypy a studujeme výsledky uživatelských testů a výzkumů, tak stejně nedokážeme navrhnout takové uživatelské rozhraní, které bude pro uživatele dokonale intuitivní. Bez testů se použitelnost dělat nedá.

Sám tento problém pociťuji při navrhování webů, a utvrzují mě v tom i uživatelské testy, kterých jsem se zúčastnil: uživatelé přemýšlí a chovají se často úplně jinak, než bychom očekávali a než při návrhu předpokládáme.

Návrh podle výsledků

V uživatelském rozhraní Office je již dlouho znát příklon k tzv. návrhu podle výsledků (results oriented design). Jde o identifikaci výsledků, kterých chce uživatel dosáhnout, a o poskytování přímo těchto výsledků, místo mnoha izolovaných funkcí.

Jensen Harris uvádí příklad s vkládáním obrázku do dokumentu ve Wordu a jeho následným zarovnáním doprava s obtékajícím textem. Tento úkon se skládá z mnoha funkcí, které se nachází na různých místech uživatelského rozhraní programu, a přitom uživatelé tento úkon často provádí. Aby tedy uživatelé snáze dosáhli zamýšleného výsledku, bude v nových Office možné vybrat v místě vyčleněném obrázkům některá z nejběžnějších formátování.

A co vyplývá z tohoto případu? Ať navrhujete cokoliv, s čím mají pracovat běžní lidé, začínejte od nich. Od jejich problémů a úkonů, které budou ve vaší aplikaci nebo na vašem webu provádět – namalujte si diagramy užití, použijte uživatelské scénáře, ale hlavně nezačínejte technickou specifikací.

Prosba na závěr: Pokud budete psát komentář k tomuto příspěvku, prosím nevyjadřujte se k Microsoftu jako firmě, k jeho politice a podobným tématům, která nikam nevedou. Držte se tématu příspěvku.

16 komentářů od čtenářů

 

Přidat komentář

1. Leo | 7.10.2005, 9.28

Asi nejsem typicky uzivatel, ale ta ukazka z Ribbonu je totalne neprehledna zalezitost, ruzne velikosti ikonek me desi, a na chatech nemam rad kdyz jsou zpravy pokazde jinym pismem, barvou, prolezle smajliky a avatary. Vyhovuje mi jednotny vzhled obdobnych veci.

Co se tyka toho kde najit danou funkci, co mi nejvic vadi je pripad, kdyz se dana vec da najit desiti mistech, a skoro pokazde se jinak jmenuje, zatimco ruzne veci se jmenuji stejne (cimz minim treba produkty MS Office, ale jako priklad jste je zvolil vy).

2. Martin Snížek | 7.10.2005, 9.52

[1] Možná je ribbon totálně nepřehledný, ale podle testů na uživatelích je to lepší řešení, než použití konzistentních ikon. Myslím, že dalším důležitým pravidlem při návrhu GUI je, odprostit se od vlastních předsudků a toho, co se člověku líbí, co považuje za použitelné on subjektivně. Důležité je jen to, co je použitelné pro uživatele.

3. Luděk Roleček | 7.10.2005, 9.55

Poznámka k [1]: mě ribbon z nového MS Office na první pohled také děsí, z měnících se pozic a velikostí ikonek my vyráží pot na čele, ALE na druhou stranu si opravdu netroufám hodnotit použitelnost nečeho, co jsem ještě nepoužíval. Pouhý obrázek může zdání dost zkreslovat, použitelnost se dá skutečně ověřit až při praktické práci.

Myslím si, že nové UI office bude nakonec docela dobré, ale pro "hardcore" uživatele to asi bude chtít trochu čase na zvyknutí si. Já osobně spíš doufám, že půjde UI přepnout do několika typů - např. pro začátečníky, pokročilejší, atd. Díval jsem se na tom Office Interface Blogu na krátkou ukázku další novinky v Office 12 - MiniBar (http://www.sunflowerhead.com/msimages/MiniBar.wmv) a to je právě příklad toho, kde bych rád několik variant rozhraní. To, co je na videu vidět, bych bral pro nezkušené uživatele, já bych raději pozměněnou variantu, kde by místo fontu a velikosti písma šel vybrat styl, atd.

Ale jak jsem již psal - težko hodnotit nové UI office podle několika obrázků.

4. um.Trip | 7.10.2005, 13.08

Hlavní problém vidím, v tom, že pro uživatele, kteří se naučili dobře používat nějakou starší verzi to bude příšernost. Souhlasím s myšlenkou Luďka Rolečka, ale dovedl bych to možná až k tomu, aby si uživatel mohl přepínat mezi jednotlivími vzhledy podle verzí. Jako to funguje např. v nabídce start ve WinXP.

5. c1r | 7.10.2005, 15.34

Jenom bych doplnil že změna ovládání může být pro některé uživatele často velký problém. A to i když změna je k lepšímu. Proto při změně ovládání je dost důležité se hodně rozmyslet jestli to má cenu. Například já už jsem přestal používat několik webů jen kvuli změně ovládání.

6. Jan Brašna | 7.10.2005, 18.41

No, upřímně, tohle je hezký příklad obecně, ale konkrétně je to problém. Týmu MS vychází evidentě v každém testingu co dva roky jiné výsledky, neboť mění UI pořád dokola (asi jim vychází, že ve výsledku minulé výstupy nebyly nakonec tak dobré?). Dle mého je periodická změna UI to nejhorší, co může být. Proč to prostě neudělaj jednou a dobře?

7. Jan Brašna | 7.10.2005, 18.45

(Mimochodem je to dobře vidět na IE7b1, stačí pohledat články na toto téma, změna UI je hodně zmatená, možná ve vztahu k Vistě adekvátní, ale "per se" chaotická)

[4] Přesně, nikdy jsem si na to zelenomodrokulatě divné UI nezvykl, zásadně klasické rozhraní... A neznamená to, že mám rád strohé či konzervativní věci, OSX mi vyhovuje, ale prostě ten pokus o "user-friendliness" WXP nevyšel IMHO moc dobře (v kontrastu SuSE či OSX).

8. Martin Snížek | 7.10.2005, 19.08

[6] Vždyť je to přeci běh na dlouhou trať. Nějak to uděláš, dostaneš na to feedback, napadne tě něco novýho, náhodou objevíš něco jinýho... Prostě vývoj, přirozenej pro každej obor. Nejde všechno hned na začátku udělat nejlíp. :-)

A s tou změnu UI to není imho tak horké. Vlastně zůstává v horní části obrazovky přehled funkcí dělený do kategorií, akorát to bude realizované jiným způsobem. Jsem také přesvědčen, že na ta hierarchická menu si uživatelé stejně moc nezvykli. Ono se tam většinou stejně nedá pořádně najít to, co potřebuješ, pokud už dopředu nevíš, v jaké je to kategorii. Myslím, že programy Office ovládají lidi hlavně pomocí kontextových menu, panelu nástrojů a sidebarů.

9. Jan Brašna | 7.10.2005, 19.54

[8] "napadne tě něco novýho, náhodou objevíš něco jinýho" -- Martine, tohle lze s vlastními projekty a podobnými věcmi, ale provádět to tímhle přístupem na produktu, který užívají milióny lidí? (Nehledě, že to jde proti vlastní firemní specifikaci GUI prostředí.)

"s tou změnu UI to není imho tak horké" -- Pokud jsem to pochopil dobře, tak je - po nějakých 20 letech W32 mění způsob ovládání menu. O co hůře, že jen v jedné aplikaci, v rozporu se zbylým GUI.

10. Martin Snížek | 7.10.2005, 22.33

[9] ad něco novýho -- takhle se to dělá ve všech složitějších oborech, které lidstvo zná. Protože nikdo nedokáže udělat věc na první pokus nejlíp, jak to jde. Nevím, proč by to tak mělo být jen u vlastních projektů :)

ad změna UI -- myslím, že pro uživatele to zas taková změna nebude. Oni kliknou na "Data" a nebude jim zas tak vadit, že se neobjevilo hierarchické menu, ale místo toho jakýsi panel nástrojů. Oni neuvážují v intencích "tohle je menu -- tohle ne", ale "tady na to když kliknu, tak se objeví něco, že pak můžu pracovat s tim a s tim".

11. Jan Brašna | 7.10.2005, 23.08

[10] A nemyslíš si, že je to právě v rozporu s ergonomií (použitelností)? (Minimálně v rozsahu konzistence a zažitých stereotypů.)

12. JersyWoo | 8.10.2005, 3.04

[9] Ono je jedno jestli to jsou dva lidi nebo dva bilióny lidí, jde o to , že menu je intuitivně lehce pochopitelné a zpětně (pro uživatele) je lehce použitelné. A čím více drobností pro odlišení , tím lépe. Nech si klidně ode mně udělat test použitelnosti a budeš koukat, co jsi to vlastně vytvořil za zmetek (upozornění :komerční nabídka pro důkaz, nekomerční weby zdarma) . Hlavní je , že to zvedne efektivitu práce a ušetří to myšlení, a o to jde. Ad reklama na dežodorant, "důkaz místo slybů" (ohledně efektivity výrobku, v tomto případě webu).

13. Jan Brašna | 8.10.2005, 15.55

[12] Tomu nerozumím.

14. Anton Piták | 12.10.2005, 10.00

To Leo: S mnohým súhlasím, ale netreba zabúdať na základnú poučku pre testovanie použiteľnosti: Nepočúvajte svojích užívateľov, ale pozerajte sa, čo robia.

To Martin Snížek: "Možná je ribbon totálně nepřehledný, ale podle testů na uživatelích ...". Pekná a pravdivá veta. chýba jej jedá vec. KTO boli užívatelia? Verím, že mladým ľuďom, nezasiahutými ešte starým ovládaním to bude veľmi prínosná zmena. Nám, starším klasikom asi moc nie. Aspoň zo začiatku, než rezignujeme a zvykneme si.

Podrobnejšie rozoberiem na mojom blogu ;-) Ale je to prínosný článok!

15. Jan Brašna | 15.10.2005, 14.25

Tak nevím, mně se to prostředí moc nezdá: http://activewin.com/articles/2005/21.shtml

16. ron | 30.10.2005, 8.58

Je více rypů uživatelů - ti typičtí "BFU", kterých je většina (nic proti nim, každý dělá v život ě něco jiného a netroufnu si nikoho kritizovat proto, že nerozumí počítačům) a ti pokročilekší a pokročilí. No a já si myslím, že uživatelské testy jsou logicky zaměřeny pouze na tu jednu početnější skupinu - typické uživatele. Možná právě proto se to "netypickému uživateli Leovi" zdá příliš nepřehledné....

Přidat komentář

Diskuse již není aktuální, další komentáře tedy není možné přidávat. Pokud mi i přesto chcete sdělit svůj názor na článek, kontaktujte mě.

© Martin Snížek 2005-2023.   ISSN 1802-2103.