ARCHIV – tento článek je již staršího data. Doufám, že mnoho myšlenek v něm je stále platných, avšak některé informace již mohou být zastaralé.
5.1.2007
Seznam přišel tento týden s vlastním mapovým API, do svých stránek si tedy můžete vkládat mapy ze služby Mapy.cz. K podobně skvělým věcem jako Google Maps API v zahraničí to ale asi nepovede – Mapy.cz API má totiž jednu zásadní nevýhodu.
V tomto týdnu uvedl Ivo Lukačovič spuštění Mapy.cz API. V praxi to znamená, že můžete nyní vkládat mapy z této služby dynamicky do svých stránek, ovládat je prostřednictvím skriptů (např. nastavit střed a přiblížení) a přidávat na ně vlastní značky a vysvětlivky. Uživatel vašeho webu s mapou pracuje podobně, jako by se nacházel na Mapy.cz (může mapu posouvat, přibližovat atd.).
Proč o tom píšu? Mapami se dá vlastní web velmi dobře doplnit, často se na nich dá i celý postavit – a vznikají tak služby s velmi vysokou hodnotou. Seznam totiž tento nápad nevymyslel, inspiroval se u Google Maps, které API mají již nějakou dobu, a dnes je využívají stovky webů a vznikla na nich řada zcela nových zajímavých služeb, např.:
Pokud se chcete podívat na více příkladů, doporučuji vám navštívit Mapki, wiki o Google Maps.
Hlavně kvůli databázi českých adres a míst jsem se těšil na Mapy.cz. Ale…
Mapy.cz API můžete za jeden den požádat pouze o 1000 zobrazení mapy. To je vylučuje z pořádného použití na velkých navštěvovaných webech. Další nevýhody už tolik nevadí:
„užití Software na uživatelových stránkách musí být zcela zdarma a bez komerčního záměru“. Co zde znamená komerční záměr, nevím, ale pokud by to znemožňovalo použití např. cestovní kanceláři zaměřené na ČR, tak je to pro Mapy.cz API další dost diskvalifikační nevýhoda.
Těchto nevýhod je škoda. Hlavně když uvážím, že je Mapy.cz API pro použití v Česku daleko vhodnější než Google Maps API – díky databázi adres i díky tomu, že Mapy.cz používá velká část českých uživatelů internetu, a budou proto umět takové mapy lépe ovládat i na českých webech.
1. Fous | 5.1.2007, 14.03
Pro mne by byla velmi zajímavá služba, kdy bych za mírný poplatek mohl API použít pro weby svých klientů, ale s využitím např. vyhledávání vzdáleností, tak aby ev. návštěvník byl ve známém prostředí z mapy.cz, ale v mustru navštíveného webu
2. Eda | 5.1.2007, 14.47
Ad bod 1) zapnuti objektu na mape je mozne. je to pouzito v prikladu http://api.mapy.cz/static?page=ukazka7
3. Martin Snížek | 5.1.2007, 16.03
ad [2]: Díky za upozornění, toho jsem si nevšiml. V příspěvku jsem to upravil.
4. Martin | 5.1.2007, 16.20
Vůbec bych se nebál mnohem přísnějšího hodnocení. Podle mě se API map vůbec nedá pokládat za API. Je to pár téměř nedokumentovaných funkcí, na kterých se žádná aplikace typu Google Mashups postavit nedá. Neodbornost Seznamu z toho trčí jako sláma.
Podmínky použití to jenom podtrhují. Je to zcela k ničemu, výsměch uživatelům a věc která díky svým vlastnostem vůbec nestojí za řeč.
Ještě přidám jeden tip na hezkou Google aplikaci - http://prague360.com
Snad Google pokryje (i mapově :) ČR brzo tak, že o nějakém trapném Seznamu už nikdy neuslyšíme. Anebo vytáhne Atlas nějaký trumf?
5. Václav Vaník | 5.1.2007, 18.05
> Mapy.cz API můžete za jeden den požádat pouze o 1000 zobrazení mapy.
> musí být zcela zdarma a bez komerčního záměru
Přesně tak, kvůli těmto bodům jsou seznamácké mapy absolutně nepoužitelné
Pokud je ovšem Seznam.cz zruší a přidá SOAP, tak to bude určitě zajímavá "služba".
"Výborné" je to také to, že se lidem, kteří mají z nějakého důvodu vypnuté posílání refereru, zobrazí alert s textem:
"Při výdeji API došlo k chybě: Špatný referer, klíč byl vytvořen pro jiné URL"
7. Petr Rozsypal | 5.1.2007, 18.23
Zmíněné API od Google dobře znám (viz Turistik.cz), nicméně i to má svoje mouchy :
1) vzhledem k umístění serveru občasné dlouhé nahrávací časy
2) občasné vypadávající, nebo zmatené kostky (části mapy)
3) šílená náročnost na počítač v případě velkého množství ikon najednou (to se ale zlepšuje)
Přijde mi, že Seznam to vypustil do narychlo, protože dokumentace šílená, a hlavně podmínky jsou nepoužitelné - nevím, co u nich znamená 1000 zobrazení, ale jestli se do toho počítá každý request na posunutí mapy, je to vyložené pro soukromé účely :) Detailně jsem to nečetl tak mě kdyžtak opravte...
8. SneakerXZ | 6.1.2007, 0.09
Proč nezkusit Virtual Earth API? :)
[8] Protože je od Microsoftu ;) A kdo by chtěl riskovat "úzké provázání" s technologiemi Microsoftu?
10. elfineer | 6.1.2007, 14.21
GMaps: Myslím, že stále i v USA musíte zadávat body pomocí souřadnic, alespoň to tak platilo loni touto dobou, když jsem jeden takový web dělal :). Šlo to ale zautomatizovat a ptát se nějaké služby na převod adresy na souřadnice (např. Yahoo! Geocode).
11. Martin Snížek | 6.1.2007, 19.34
ad [10]: Ne ne, tohle už Google v druhé verzi API umí, bylo kolem toho mnoho pozvdvižení :-)
Spíše by se hodilo umožnit využití i fotopodkladů. Dokud nelze použít možnost foto nebo hybridních map, tak je to jeden ze základních nedostatků.
K získání informací o GPS souřadnici konkrétní adresy by se jistě dal s trochou snahy použít Územně identifikační registr adres (http://forms.mpsv.cz/uir/)
[7] u rychlosti spíš než na počtu bodů, záleží na velikosti xml souboru (pokud je použit), při zobrazení zhruba 300 bodů na mapě kamer to byl celkem zásadní problém. Stačilo změnit způsob zobrazování dalších informací online načítáním při otevření openInfoWindowHtml pomocí dalšího skriptu.
14. Petr Rozsypal | 11.1.2007, 9.02
[13] - ano to máte pravdu - jinak by to při věším počtu ani nešlo. Problém ale nastává, pokud máte skutečně dost bodů (10000+) a natahujete je dynamicky podle polohy mapy - tedy jen určitou oblast. Google API v tom případě během chvilky spolehlivě kompletně zaseklo ,,obyčejné" PC. Jestli budete mít těch kamer víc, tak Vás to taky čeká :) - koukám že to natahujete najednou že..
[14] ano máte pravdu. Zatím to mám v jedné dávce (jedná se asi o 350 bodů). Pokud jde o více bodů, je potřeba vybírat jen omezený počet třeba i na základě zoomu atd :) ale to určitě víte. Pak by to neměl být pro prohlížeč problém a spíše to bude záležet na rychlosti serveru. Dyť se dá přeci posílat souřadnice rohů vybrané mapy a podle toho vybírat jen rozumný počet zobrazených bodů. Takhle to třeba mám při generování seznamu pro Google Earth.
(doufám, že nedostaneme moc vynadáno od majitele blogu, za naš malý vstup :) )
16. Jiří Lysek | 14.1.2007, 16.19
[9] - já určitě ne. Od Microsoftu rači dál.
18. Michal | 13.2.2007, 13.12
a co API k Atlasovym mapam? amapy.atlas.cz/api
Diskuse již není aktuální, další komentáře tedy není možné přidávat. Pokud mi i přesto chcete sdělit svůj názor na článek, kontaktujte mě.
© Martin Snížek 2005-2023. ISSN 1802-2103.