ARCHIV – tento článek je již staršího data. Doufám, že mnoho myšlenek v něm je stále platných, avšak některé informace již mohou být zastaralé.
16.5.2007
Má ještě dnes cenu kupovat odkazy, když jsou vyhledávače proti nim? Určitě ano, jen je potřeba snažit se pochopit smýšlení vyhledávače a postupovat s ním v souladu, ne jen usilovat o změnu pořadí ve výsledcích vyhledávání.
Matt Cutts z Googlu před měsícem rozvířil velkou debatu o kupovaných odkazech. Jde v ní o odkazy, které si majitelé webů kupují na jiných webech za účelem zlepšení svých pozic ve vyhledávačích. V USA pro tyto účely existují různé automatizované systémy jako Text Link Ads, u nás nedávno vznikly Burza odkazů a Slink (ale odkazy se kupují i individuálně mimo tyto systémy).
Google a většina ostatních dnešních vyhledávačů se snaží vliv kupovaných odkazů potlačovat, protože tyto odkazy manipulují s hodnocením stránek ve vyhledávači a tím zhoršují relevanci výsledků pro uživatele vyhledávače. Matt Cutts žádal ve svém spotu o zasílání adres stránek, kde se kupované odkazy nacházejí, aby na nich mohli v Googlu testovat různé odhalovací algoritmy, ale čtenáři to pochopili tak, že se Google chystá tyto weby různě penalizovat (a fáma byla na světě).
Snažte se vyhledávač pochopit: usuzuje, že čím je stránka navštěvovanější, tím je kvalitnější, a tím pádem i relevantnější pro uživatele vyhledávače. Návštěvnost stránek samozřejmě vyhledávače neznají, a tak ji odhadují na základě toho, kolik a jak kvalitních odkazů na ni vede (čím víc dobrých odkazů, tím víc lidí na ně kliká). „Kolik“ zjistí vyhledávač snadno, s „Jak kvalitních“ je to už ale těžší.
Odkaz je tím kvalitnější, čím více lidí na něj kliká. Toto číslo samozřejmě také není vyhledávači známo, proto odhaduje klikanost odkazu podle toho:
Odkazy kupované kvůli vyhledávačům jsou obvykle málo tématicky příbuzné a jsou umístěny na stránce tak, aby si jich nikdo nevšiml – snaží se obalamutit vyhledávač, nabourat jeho systém posuzování stránek. Proto se je vyhledávače snaží potlačovat tím, že je nezapočítávají cílové stránce k dobru (ale nikdy ji za to nebudou penalizovat).
Majitelé webů nyní uvažují o tom, jestli kupované odkazy mají i nadále smysl. Odpověď je „Ano, ale…“. Je třeba brát jako fakt, že vyhledávače budou umět stále lépe rozpoznávat nerelevantní upozaďované kupované odkazy – hlavně díky analýze tématické příbuznosti stránek a podobnosti obsahu.
To ale rozhodně neznamená, že byste měli od placených odkazů upouštět – pouze je začněte kupovat proto, aby vám přiváděly nové návštěvníky, ne kvůli zlepšení pozic ve vyhledávačích. Tím budete daleko blíže tomu, jak vyhledávače posuzují kvalitu stránek (a vyhledávače tedy nebudou proti vašim odkazům bojovat), ale také tím dodržíte pověstnou zásadu „Co je dobré pro uživatele, je dobré i pro vyhledávač.“ Jak tedy kupovat odkazy:
Samozřejmě můžete porušit tyto zásady a možná vám to něco přinese, algoritmy vyhledávačů se stále vyvíjejí a zatím nejsou dokonalé. Snažte se ale, aby se vám taková investice vrátila v co nejkratším časovém horizontu a rozhodně nebuďte na takových odkazech závislí, jinak jednoho dne můžete náhle o všechno přijít (v rámci změny jednoho pravidla nebo přidání nového algoritmu).
Výborný článok. Rád by som niečo doplnil:
1.) "Odkazy kupujte spíše individuálně, bez automatizovaných systémů – u nich nejste příliš schopni ovlivnit první dvě kritéria uvedená výše."
Podľa mojích skúseností, väčšina automatizovaných systémov umožňuje vybrať si tématicky príbuznú stránku (prvé kritérium); súdim na základe toho, že používam 3 systémy a všetky to umožňujú. Niektoré systémy dokonca umožňujú odkaz po zakúpení ihneď stiahnuť ak nie ste spokojný so stránkou.
2.) "Kupujte spíše méně hodně kvalitních odkazů, než více méně kvalitních."
Pravda, ale podľa mňa je aj tých menej kvalitných potreba na zvýšenie dôveryhodnosti.
3.) Možno by sa hodilo doplňiť, že ak chcete byť naozaj na rovnej ploche, kupujte odkazy, ktoré sú na stránky vkladané pomocou javascriptu (rovnako ako Google AdSense). Takto Google neprenáša PageRank (aspoň to tak Matt Cutts tvrdí) a proti takto kupovaným odkazom Google nič nenamieta.
AD Jaro, odkazy vkladané pomocou javascriptu:
Takové odkazy sice vyhledávači nevadí, ale nijak nepomohu posunout stránku ve výsledcích vyhledávání.
Ad Jaro.
"Pravda, ale podľa mňa je aj tých menej kvalitných potreba na zvýšenie dôveryhodnosti."
To si právě myslím že ne, místo 40 odkazů s PR 1 je lepší koupit 2 z PR5 a důvěryhodnost bude mnohem větší.
Jinak nakupovat javascriptové odkazy je pro seo zbytečné, jak zmínil Shaman. Tedy do té doby, než-li se vyhledávače poperou s těmito technologiemi a budou je brát na vědomí.
[2] a [3] Ak si prečítate môj príspevok pozornejšie, zistíte, že v súvislosti s javascriptovými odkazmi je tam veta:
"Takto Google neprenáša PageRank (aspoň to tak Matt Cutts tvrdí)".
[3] "To si právě myslím že ne, místo 40 odkazů s PR 1 je lepší koupit 2 z PR5 a důvěryhodnost bude mnohem větší."
Znova, to som v mojom príspevku netvrdil. Povedal som, že popri nakupovaní odkazov s vysokým PR treba kúpiť aj odkazy s nižším PR. Tieto dve techniky sa nevylučujú ale doplňujú.
5. Martin Keller | 10.7.2007, 0.07
Trochu bych oponoval tvrzení, že vyhledavače neznají návštěvnost stránky, Google má poměrně přesnou představu o návštevnosti webu (Toolbar).
6. Martin Snížek | 10.7.2007, 11.11
ad 5) Ale toolbar používá statisticky nevýznamná menšina uživatelů internetu. Z jeho čísel se nedá ani odhadovat celková návštěvnost, protože tato menšina bude mít pravděpodobně značně odlišné preference než kompletní množina uživatelů internetu.
7. Martin Keller | 11.7.2007, 18.12
Nemyslím si, Martine, že by ta menšina byla tak nevýznamná - myslím že na základě kvalitní statistické analýzy se dá zjistit značné množství informací - informace o návšěvnosti celkem přesně.
Vemte si Alexu - tu používá řádově zanedbatelné množství lidí a jistý relativní odhad návštěvnosti se z ní získat dá - samozřejmě u Alexy je statistická chyba ohromná, u Google Toolbaru znatelně menší.
Mě se zdá že v téhle diskuzi jste začali automaticky popírat obsah článku (no já smýšlím podobně) místo toho abyste odkaz posuzovali pouze podle cituji "na základě měření návštěvnosti – kolik přes něj chodí lidí a jak plní na vašem webu cíle" začali jste diskusi o tom jestli se vyplatí víc 40 odkazů s PR 1 nebo 2 s PR 5, to myslím mluví za vše :)
Ještě k těm odkazům s PR 1 to si myslím že je zbytečné je kupovat, jestliže si totiž web musí kupovat nějakým způsobem odkazy i z PR 1 nebude asi na úplně dobré úrovni (pokud zase samozřejmě nebude mít ten odkaz jinou nePR hodnotu).
Diskuse již není aktuální, další komentáře tedy není možné přidávat. Pokud mi i přesto chcete sdělit svůj názor na článek, kontaktujte mě.
© Martin Snížek 2005-2023. ISSN 1802-2103.