O mně     Twitter

ARCHIV – tento článek je již staršího data. Doufám, že mnoho myšlenek v něm je stále platných, avšak některé informace již mohou být zastaralé.  

Kayak.com – inspirace pro návrh vyhledávání

26.3.2007

Vytvořit dobře použitelné vyhledávání zájezdů, letenek, ubytování, ojetých aut nebo čehokoliv jiného, kde musí uživatel zadat mnoho různých parametrů současně, bývá velký oříšek. Přináším vám web, který ho má zpracované na výbornou – Kayak.com.

Nejprve se na Kayak.com podívejte. Jedná se především o vyhledávač letenek a o letenkách zde také budu psát. Z Kayaku se dá vytěžit mnoho inspirativních myšlenek pro vlastní projekty – já bych vás upozornil především na následující:

  • Na začátku jsou uživateli předloženy pouze základní parametry – výchozí a cílové místo, datum příletu a odletu, počet cestujících a třída. To úvodní formulář značně zkracuje, ale hlavně díky tomu uživatel nezadá hned na začátku příliš mnoho parametrů, což bývá cesta do pekel:

    1. Mnoho uživatelských testování mi potvrdilo, že uživatel má snahu hned na začátku zadat svůj dotaz maximálně přesně – myslí si, že je nutné v úvodním formuláři co nejvíc webu „napovědět“. Tím si často omezí výsledky i o ty, které by pro něj byly relevantní.
    2. Když zadá uživatel hodně parametrů, obvykle na stránce s výsledky brzy zjistí, že musí některé z nich odebrat (málokterý web má opravdu tak velkou databázi obsahu, jak napovídá počet parametrů vyhledávání). A to je další kámen úrazu – formulář ve výsledcích vyhledávání bývá často jiný než úvodní formulář a uživatel v něm jen těžko hledá, co vlastně původně zadal.

    Správné řešení je nabídnout na začátku jen minimum voleb a až po jejich odeslání (na stránce výsledků vyhledávání) ukázat uživateli další parametry pro možnost zpřesnění vyhledávání (a tím omezení počtu výsledků). Přesně tak to dělá Kayak – na stránce výsledků najdete v levém sloupci možnost vybrat konkrétní letecké společnosti, přesný čas, rozmezí ceny atd.

  • Úvodní formulář vyhledávání na Kayak.com

    Všechny vyhledávače letenek musí při každém požadavku uživatele kontaktovat server s celosvětovou databází letenek, takže vyhledávání obvykle docela trvá. Kayak ale už při vyhledávání průběžně zobrazuje výsledky, navíc podrobně informuje o tom, co se zrovna stahuje. Díky tomu se uživatelům nezdá doba vyhledávání tak dlouhá a nemají snahu podezírat web z nějaké chyby (a zavírat kvůli tomu okno, mačkat Zpět apod.).

  • Všechny dostupné letenky pro danou trasu a datum se načtou do prohlížeče hned na začátku a operace nad nimi (zpřesňování kritérií, řazení podle různých kritérií, přechod na další stránku výsledků) již potom probíhají pouze v prohlížeči (pomocí javascriptu). Tím se vyhledávání ohromně zrychluje a zpohodlňuje – čekáte obvykle jen jednou, a potom už vybíráte rychle.

  • Pokud je výsledků po zadání úvodních parametrů příliš mnoho, zobrazuje se nad nimi dobře viditelná výzva k tomu, aby uživatel přidal některé další parametry. Když kliknete na odkaz v této výzvě, zobrazí se vám jakýsi on-page průvodce – bubliny s nápovědou vám vysvětlují jednotlivá kritéria v levém sloupci. Jedná se o velmi podařený způsob učení uživatele, jak správně vyhledávat. Určitě si to vyzkoušejte.

  • Velmi pěkně je zpracovaná funkcionalita schránky (nástroj pro uchovávání výsledků vyhledávání, které se uživateli zamlouvají) – používá metaforu připíchnutí letenky na nástěnku, která je pořád nad výsledky vyhledávání. Na jiných webech se to řeší o dost komplikovaněji pomocí nových oken nebo pomocí funkcí podobných košíku.

Vzhledem ke zpoždění Česka za světem bývají zahraniční weby často dobrým zdrojem inspirace, nejen při návrhu uživatelského rozhraní, ale i např. při určování strategie. Nezapomínejte na to!

14 komentářů od čtenářů

 

Přidat komentář

1. Bochi | 26.3.2007, 8.39

Inspirativní. Další pěkný příklad "on the fly" vyhledávání s rychlým přednačítáním výsledků a s přehledným upřesňováním kritérií je na http://www.mcmaster.com/

2. Tomáš Halada | 26.3.2007, 9.49

Dát na začátku jen některé parametry je ideální řešení, ale nevhodné pro případy, kdy návštěvníkovi nezáleží ani tak kam poletí, jako za kolik, s jakou stravou, apod. Nemyslím u letenek, ale například při vyhledávání last minute dovolené.

3. Tomáš Halada | 26.3.2007, 9.51

Dle mého je dobrým řešením při obsáhlejších formulářích průběžné zobrazování počtu zájezdů, které aktuálnímu výáběru vyhovují. Během návštěvníkovo výběru parametrů. Nicméně pak se zvedá náročnost na server, když se kvůli počtu bude provádět výběr po editaci každého použitého parametru.

4. Pavel | 26.3.2007, 9.56

A co takhle něco z domova? Např. Student Agency http://letenky.studentagency.cz/letenky/ ?

5. Martin Snížek | 26.3.2007, 12.13

ad 1: Díky, podívám se.

ad 2: Je to podle mě řešení vhodné i pro tyto případy a i pro vyhledávání last minute zájezdů. Uživatel totiž vždycky ví, kam chce letět - minimálně v intencích "k moři", "na hory", "k Jadranu" nebo "do Alp". Řešením je tedy spíše neomezovat se pouze na země jako na turistické oblasti.

ad 4: Tak na tom mi nepřijde vůbec nic zajímavé, objevné ani zvlášť dobře zpracované :-)

6. Michal Krutiš | 26.3.2007, 13.00

[4] Pavle, to jste dal přesně příklad, jak to vypadat nemá. :)

Na začátku zadáváte kvantum odkazů.
Výsledky se nezobrazují průběžně.
Do prohlížeče se nenačtou všechny letenky, ale pouze 14 výsledků. Navíc se mi u 2/3 z nich objevil křížek, tedy že je nelze objednat.

Takže to skutečně není dobrý příklad. Lepším by: http://www.dohop.com
Funkčnost je stejná jako u Kayaku, ale používání Dohop je přecejen o něco málo horší.

7. Ondrej | 26.3.2007, 13.37

Dalsi pekne zpracovane stranky na prodavani zajezdu, letenek, apod jsou Travelocity a Expedia:

http://www.travelocity.com

http://www.expedia.com

8. Petr | 27.3.2007, 16.30

Mi to vyhledávání připadá opravdu jednoduché, intuitivní. Mají to opravdu hezky udělané. To jak jim tam najíždí ten seznam vypadá velmi dobře. Akorát bych řekl, že výsledky jsou trošičku nepřehledné a matoucí.

9. porky | 31.3.2007, 23.20

Zdravim,
pekny clanek, ovsem v nekterych vecech mylny a nepravdivy :)

Tak za prvne, kayak.com se jevi jako online vyhledavac, ovsem neni to tak ... evidentne neoveruje availabilitu (dosputnost) letenky. Dale i kdyby ji overoval, pri rezervaci je po oceneni nutno dane "misto" v letadle tzv. predrezervovat, tzn. aby nekdo jiny v prubehu rezervace neobsadil vami vybrane misto za garantovanou cenu - javascriptem nikdy nedocilite. A dale i kdyby tuto funkcionalitu kayak nabizel, na konci tohoto procesu jste nesmyslne presmerovani na stranky prepravce. Tzn. kayak je pouze cenovy informator - vyhledava v offline ceniku leteckych prepravcu - Vami vybrana cena jiz nemusi byt aktualni apod.

Dale bych urcite nevychvaloval nacitani stranky do javascriptu ... mnoho soucasnych uzivatelu zacina tuto technologii ve svych prohlizecich zakazovat ... asi vsichni vime proc (bezpecnost) tzn. i tady kayak dle meho nazoru neuspeje!

A jeste poznamka pro ty, kteri pisi o tom, jak to vypadat nema :) Napr. Student agency je oproti KAYAKu opravdu ONLINE vyhledavac, kde rezervaci vytvorite, zaplatite a v pripade e-ticketu (elektronicka letenka) letite.

Neni to tedy tak jednoduche ... vytvorit opravdu kvalitny vyhledavac neni legrace :) neni to pouze o optimalici pri nakupu ... letecky prumysl ma spousty svych specialitek, ktere bohuzel nelze opomijet ...

10. Martin Snížek | 1.4.2007, 18.17

ad [9] Ano, Kayak neumožňuje přímou rezervaci letenky, ale na povedených věcech v jeho vyhledávání to nic nemění. Dále uvádíte celou řadu polopravd či omylů, tak aspoň některé:

"Dale i kdyby ji overoval, pri rezervaci je po oceneni nutno dane "misto" v letadle tzv. predrezervovat, tzn. aby nekdo jiny v prubehu rezervace neobsadil vami vybrane misto za garantovanou cenu - javascriptem nikdy nedocilite"

Rezervaci Kayak vůbec neprovádí, takže tuto námitku nějak nechápu. Pokud by ji prováděl, tak samozřejmě může celou věc klidně řešit javascriptem, pomocí Ajaxu.

"Tzn. kayak je pouze cenovy informator - vyhledava v offline ceniku leteckych prepravcu - Vami vybrana cena jiz nemusi byt aktualni apod."

Pokud vím, Kayak vyhledává v mezinárodní databázi letenek, stejně jako všechny ostatní vyhledávače letenek. Nejedná se o žádný offline ceník. Cena, respektive nabídka může být neaktuální pouze v důsledku toho, když si dlouho hrajete s letenkami v prohlížeči a někdo vám ji zatím vyfoukne.

"Dale bych urcite nevychvaloval nacitani stranky do javascriptu ... mnoho soucasnych uzivatelu zacina tuto technologii ve svych prohlizecich zakazovat ... asi vsichni vime proc (bezpecnost) tzn. i tady kayak dle meho nazoru neuspeje!"

Tohle je s odpuštěním naprostá blbost. Uživatelé nezačínají javascript ve svých prohlížečích zakazovat -- podíl lidí s vypnutým javascriptem bývá kolem 1 % či pod ním. Pro úspěch Kayaku to není rozhodující, protože Kayak už uspěl -- toto uživatelské rozhraní není nijak nové.

"A jeste poznamka pro ty, kteri pisi o tom, jak to vypadat nema :) Napr. Student agency je oproti KAYAKu opravdu ONLINE vyhledavac, kde rezervaci vytvorite, zaplatite a v pripade e-ticketu (elektronicka letenka) letite."

Pokud nějakým způsobem pracujete na vyhledávači Student Agency, už chápu, proč tu takto vystupujete. Vyhledávač na tomto webu je velmi špatný a dá se udělat daleko líp, jenom je potřeba pracovat. :-) Že se dá na SA letenka i rezervovat, to na tom přece nic nemění.

"Neni to tedy tak jednoduche ... vytvorit opravdu kvalitny vyhledavac neni legrace :) neni to pouze o optimalici pri nakupu ... letecky prumysl ma spousty svych specialitek, ktere bohuzel nelze opomijet ..."

Vzhledem k tomu, že nyní mj. pracuji i pro Letušku.cz, vím, jak se to v tomto oboru má. Není to určitě lehké, ale rozhodně ne nemožné, jak se tu snažíte naznačit.

11. dusoft | 2.4.2007, 16.26

akurat tam nejako nefunguje show nearby airports (!), co povazujem za dost problemovu vec

12. porky | 2.4.2007, 17.19

Zdravim Martine,

diky za RE:)

Nyni tedy k jednotlivym vecem ...

Dle meho nazoru system, ktery pracuje s online informacemi a neni mozne na nem nic zarezervovat je naprosto k nicemu. Jako by jste mohl vyhledavat sluchatka a nemohl je koupit ... mohu tedy vyhledat bajecnou cenu a nasledne mam smulu protoze proste nekde /nikdo za nic neruci/ nastane chyba a hold ma vybrana cena neni dostupna. Tzn. neporovnaval bych KAYAK se systemy, kde pracujete s realnymi overenymi misty v letadlech vc. potvrzene ceny z GDS ...

Proste mi slo o to zde naznacit ze system ktery neni/je online - nelze na nem nevytvorit tzv. PNR lokator v GDS nema na dnesnim trhu sanci a nema ani smysl. Mozna sem uplne mimo :)

A k tomu, ze napr. SA, Letuska a dalsi kteri vyuzivaji system Symphony od Aarongroupu (kde pracuji) maji na zacatku tzv. online cenik a ten ma urcite nejake mouchy (jako kazdy system se stale vyviji) ma mnoho duvodu a asi to nepadri do teto diskuze napr. jen to ze za kazdy online dotaz do GDS se plati tzn. overeni dostupnosti a ceny letu v realnem case vc. jeho predrezervovani je zpoplatneno, proto se vyuziva cache, aby na uvodu kdy uzivatel pouze overuje dostupnost a prip. i prvni informaci o cene bylo techto transkakci co nejmene ... atd. atd.

Nechtel jsem clanek hanit a uz vubec ne se zastavat SA nebo Letusky - ale slo mi o to naznacit ze porovnavate hrusky s jabkama a to asi neni dobre :)

Mejte se :)

Lukas

p.s. peace :)

13. Jan Brašna | 5.4.2007, 11.21

Komentář výše je přesně důvod, proč je Kayak možná dobrá ukázka pro odbornou veřejnost, ale pro mě při hledání letenek selhal. Nijak moc jsem to nestudoval, ale Kayak jen snad vyhledává nad weby leteckých společností a vůbec nemá data z Galilea/Amadea. Takže po minutě pocitu, že to je určitě strašně "in" a ideální pro obdivování, jsem se vrátil na Travelocity pro reálné nákupy.

14. Richi | 21.7.2007, 9.50

K čemu to je když se tam neprovádí přímá rezervace letenky? Jako info že nekdo neco prodává a pak si to pujdu zas pracně hledat a objednávat jinam?

Přidat komentář

Diskuse již není aktuální, další komentáře tedy není možné přidávat. Pokud mi i přesto chcete sdělit svůj názor na článek, kontaktujte mě.

© Martin Snížek 2005-2023.   ISSN 1802-2103.