O mně     Twitter

ARCHIV – tento článek je již staršího data. Doufám, že mnoho myšlenek v něm je stále platných, avšak některé informace již mohou být zastaralé.  

Práce grafika nekončí úvodním návrhem

13.4.2007

Nenechávejte grafiku a rozložení obsahu webu na kodérech a programátorech, nebo skončíte s nepřehledným webem.

Když dohlížím v rámci své práce na tvorbu webů, často se setkávám s tím, že grafik se účastní pouze začátku projektu – připraví celkový grafický vzhled webu, titulní stránku a obvykle ještě úvodní stránky hlavních sekcí. Poté již projekt přebírají kodéři a programátoři a grafik se „vytrácí“.

Kvůli tomu je veškerý informační design (vzhled a rozložení různých obsahových bloků, formulářů) ponechán na kodérech a programátorech. Ti k tomu většinou nemají příslušné schopnosti, a tak i když hlavička webu vypadá moc pěkně, obsah stránek je často nepřehledný, odpudivý a nekonzistentní.

Nezapomínejte: Grafika v obsahu je stejně důležitá jako grafika hlavičky. Je potřeba správně v ní nakládat s vizuálními prioritami, vést oko uživatele, vhodně graficky spojovat související prvky atd. Jinak se uživatel ve stránce nevyzná a nevšimne si toho, čeho by si všimnout měl. Proto by grafik měl připravovat i vzhled obsahových prvků stránek, např. objednávkových formulářů, kontextové navigace, komentářů, nebo rozložení informací na detailní stránce produktu.

Související články

Takhle by redesign vypadat neměl

20 komentářů od čtenářů

 

Přidat komentář

1. Tomáš Halada | 13.4.2007, 15.27

Mnoo, já bych to zas nepřeháněl, grafik mnohdy zas nemá tak dokonalé povědomí o psaní webu jako kodér. Navíc pak i grafik musí řašit funkčnost webu, což né vždy je přínosem, někdy je to zbytečné mrhání energií. Já se spíš kolním k tomu co je zde zatracované, aby grafik řešil základní grafiku, základní části stránek.

2. Matěj kloubek | 13.4.2007, 15.43

Já naopak z vlastní zkušenosti vím, že pokud se nenavrhne na webu všechno, tak to nemusí dopadnou dobře. Přesně jak píše Martin.

Dělám grafiku i kód, takže osobně si mohu někde dovolit nenavrhnout konkrétní stránku, protože buď představu mám, nebo při kódování vznikne. Pokud má kód dělat někdo jiný, může se jeho představa lišit a výsledek nemusí být tak dobrý jak měl být.

Navíc pro kodéry se vzhled komentářů, formulářů atp. stává rutinou a udělají to stejně jako na deseti předchozícz webech.

Takže pokud záleží i na těchto částech webu, ne vždy je to tak nutné, měl by to dělat grafik, ať již v grafickém editoru nebo v HTML, pokud to zvládne. Také si myslím, že je to potom při kódování rychlejší.

3. dgx | 13.4.2007, 15.52

Martine, nějak ti z toho vypadla funkce analityka. Souhlasím, že rozhodně není dobré, když do vzhledu a rozložení důležitých prvků stránky či formuláře mluví programátor nebo kodér, ale nemá do toho mluvit ani grafik ;)

Samozřejmě je běžné, že jednotlivé funkce se kryjí, někdo dělá v jedné osobě analytika, kodéra i grafika, ale pokaždé by měl vystupovat za svůj obor a obhájit své zájmy. Nikoliv to, co je pro programátora, kodéra nebo grafika snažší. Návrhář webu jim totiž práci obvykle znesnadňuje.

4. markon | 13.4.2007, 16.12

Já si osobně myslím, že k tomu, aby se design neustále upravoval musí být web velmi výdělečný, tedy zpočátku se jedná o velkou investici a tu lidé nechtějí.

Dělal jsem v malé firmě, která prodejem přes internet realizovala cca 80% obratu, ale obhájit investici do webu cca 50.000 Kč byl problém.

Uvedu příklad, firma má design, ale je tabulkový a řekněme že předělání stojí 10.000 Kč. No a teď proč dávat 10k Kč? Protože je to cool. Ale kdeže, protože se stránka načte jednou rychleji? Jediná argumentace je, že Google indexuje lépe = víc zákazníků.

A to je průser, rentabilita webu je věc sama o sobě. Často to vůbec není o designu, ale o aktuálnosti dat. Vlastně podle mě webdesignér budoucnosti by měl být člověk, co bude říkat tenhle informační systém napojte na web, protože lidé chtějí mít denně tyto informace. I jednoduché napojení o dostupnosti zboží zvýší atraktivitu webu několikrát.

Podle mě webdesignér budoucnosti je spíš webový projektant, který spočte rentabilitu, údržbu a efektivnost. Dělat sám o sobě webdesign dnes umí mooc lidí.

5. kahi | 13.4.2007, 16.25

Ono to bude souviset, podle mě, především s dvěma fakty.

Prvním je dnes velmi oblíbený způsob externí spolupráce, který neumožňuje přehlednou organizaci času, úkolů a peněz, takže na tvorbě webu se vystřídá několik individuálních postav, přičemž tam nahoře není žádná osoba, která by hlídala, aby se dyzajn vyvíjel podle určených priorit. Ostatně tato forma spolupráce napomáhá, aby se celý ten tmel (dyzajn) rozpadnul na několik dílčích součástek (grafika, kód, text, ...). Proto mám rád přesný opak, tzn. konzistentní tým pracující v duchu jediného cíle.

S souvisí další problém, a to, že si kodér může určujovat a často určuje cenu na základě počtu podstránek a proto se provozovatel webu může rozhodnout tuto postavu vynechat = některé podle něj ne-zas-tak-důležité úkoly přesunout na jinou, nevhodnou postavu.

Druhým faktem je česká národní vlastnost "udělám si to sám", bude to levnější, kvalita je druhořadá. Je to hnus, kterého se doufám národ časem zbaví :-).

Tuhle jsem si dnes opět četl jakýsi článek na magazínu jedné copywriterské firmičky. Web graficky nejspíš lehce nadprůměrný, jenže obsahová část (článek, nadpisy, formuláře) se jaksi plácala v chaosu. Tohle že má na svědomí Plaváček webdyzajn? - ptal jsem se sám sebe. Přiklonil bych se spíš k názoru, že tento typ podstránky vznikl bez vědomí grafika, potažmo i kodéra, který by snad v pudu sebezáchovy ty největší nedostatky odstranil.

6. Martin | 13.4.2007, 16.36

Mě fascinuje, jak Martin Snížek stále někoho poučuje (většinou správně, proti tomu žádná) a sám provozuje web, který spoustu z prezentovaných informací popírá.

Modré menu vlevo s bílým písmem má naprosto nečitelný obsah. Odkazy jsou jednou podtržené, podruhé nepodtržené, potřetí ve formě obyčejného obrázku, který jako odkaz rozhodně nevypadá. Písmo je mnohde malé, nečitelné. Všechno je v úzkých nudlích - jak články, tak toto okénko pro psaní formulářů - špatně se v tom orientuje. A tak bych mohl pokračovat.

Tyhle články mi v kontrastem s Martinovým dílem připadají až parodické. Jak už jsem napsal - obsah článků je ok, ale chtělo by to podpořit je i technickým řešením. Teorii zvládají všichni.

7. maestorm | 13.4.2007, 16.37

Zdravím Vás všechny,
rád bych zde přednesl svůj návrh a nápad, který mne napadl hned při čtení tohoto článku... O tvorbu webů se zajímám již od roku 1999 takže jsem již v této oblasti podle sebe něco pochytil a myslím, že když je kodér, webdesigner a programátor jedna osoba je řekl bych kvalita webu nejvyšší a zároveň se v tom onen člověk vyzná nejlépe nežli ztrácet čas komunikací, diskusemi,... s ostatními členy týmu... Vím, že je tento nápad značně problematický vzhledem k velkému množství inovací a dat, která se inovují a je obtížné je všechny sledovat, ale mám za to, že máme dnes internet, ICQ, RSS, notebooky,... a když člověku opravdu záleží na práci je to lepší, nežli se dohadovat... Ovšem je-li tým, který má dobře vypracovanou strategii výroby, rychlosti, spolehlivosti a kvality projektů je vše řekl bych v nejvyšším pořádku a i když občas problémy nastanou tento tým si s nimi hravě v rychlosti poradí... to je můj názor...

8. LLook | 13.4.2007, 17.06

[4] Docela chápu, že firma s malým obratem nechce dát 10k za něco, o čem si jeden jejich zaměstnanec z nějakého jim neznámého důvodu myslí, že se to vyplatí. A že radši investují do toho, o čem si oni sami z jim známého důvodu myslí, že se to vyplatí... Pokud si myslí, že nejvíc se jim vyplatí nedělat nic, pak těch 10k prostě připíší k zisku nebo odečtou od ztráty.

Jaký bude webdesignér budoucnosti je těžký spekulovat, ale podle mě se bude většinou omezovat právě jen na to, co umí mooc lidí. Přirovnal bych to k realitám - webdesignér bude něco jako architekt a ten tvůj "projektant" něco jako developer.

[5] Někdy mám dojem, že česká národní vlastnost je upozorňovat na české národní vlasnosti (teď doufám, že jsem nespustil nekonečnou rekurzi :-) ). Nepřipadá mi, že by na tom české weby byly v porovnání se světem nějak špatně.

9. Martin Snížek | 13.4.2007, 17.10

Díky všem komentáře, tolik pozornosti jsem při pátečním odpoledni nečekal :-)

ad [3] "Martine, nějak ti z toho vypadla funkce analityka."

Možná to není z článku srozumitelné, ale s touto funkcí počítám a weby, na které dohlížím, většinou jsou připravené od analytika/návrháře (což jsem často já). Ten ale většinou řekne jen, jaké bloky se mají na stránce nacházet, co mají obsahovat a jakou mají mít vzájemnou prioritu (případně trochu, kde se má který blok nacházet). Vizuálně vyjádřit to ale už musí grafik. Tím neříkám, že by měl grafik rozhodovat o obsahu a prioritách, ale i tak je výsledek na něm dost závislý.

ad [6]: Jo jo, už si ze mě proto i dělají srandu, jak pořád někoho poučuju :-)

Můj web má nějaké chyby, o tom žádná. Ale vždycky je zlepšování webu hlavně otázka nákladů a přínosů, to musíte brát v úvahu.

"Modré menu vlevo s bílým písmem má naprosto nečitelný obsah."

Myslím, že to není tak hrozné, podle Google Analytics tam lidi klikají, takže to asi není naprosto nečitelné. Ale poznamenávám si, že bych to časem měl nějak předělat.

"Odkazy jsou jednou podtržené, podruhé nepodtržené, potřetí ve formě obyčejného obrázku"

O tom obrázku pro web autora komentáře vím (nestěžoval jste si na to minule taky vy?), ale jinak jsou všechny odkazy, na které se má klikat, podtržené.

"Písmo je mnohde malé, nečitelné."

S tím už nemohu souhlasit :-) Pokud se vám na mém webu špatně čte, budete mít problém asi s většinou webových stránek na českém internetu.

"Všechno je v úzkých nudlích - jak články, tak toto okénko pro psaní formulářů"

Články jsou tak záměrně, dodržují ideální šířku řádku pro čtení. O okénku pro psaní komentáře vím, ale kam potom umístit poznámky pro psaní komentáře?

"Tyhle články mi v kontrastem s Martinovým dílem připadají až parodické."

Vy ale kritizujete špatnou přístupnost, o té já jsem na tomto webu ještě nepsal. :-) Kromě toho jste si vybral pár nicotností. V praxi je ale třeba soustředit se na to důležité. Snad se mnou budete souhlasit, že by byla blbost, abych dlouho odlaďoval těch pár chybiček místo toho, abych sem napsal článek.

10. Michal Acler | 15.4.2007, 11.50

Absolutní souhlas s článkem.

Ovšem realita je mnohdy taková, že webdesigner (grafik, říkejte mu jak chcete) navrhne pouze titulní stránku a tím to pro něj hasne. V lepším případě udělá i podstránku. Problém je totiž v ceně. Co jsem vysledoval, většina "webdesignerů" (no offence) tady v Česku dělá za 3 tisíce návrh a výsledek tomu odpovídá. Přitom rozkreslení celého webu v případě menšího webu mnohdy nezabere více jak den. Je to trochu začarovaný kruh - webdesignová studia tlačí na cenu za návrh, webdesigner si neřekne víc, protože je rád že má tu zakázku. Nebo ho prostě nenapadne, že by web měl rozkreslovat.

Dřív jsem nechápal, proč weby u velkých agentur (např. z asociace.biz) stojí tolik, kolik stojí. Dneska to vím a úplně to chápu - klientovi je věnována maximální péče a i v případě sebemenšího webu se všecko rozkresluje a dělají se korektury třeba i špatnýho odsazení textu a podobných věcí, byť by se to všechno mohlo udělat až v šabloně. Schvaluje se zkrátka naprosto každá stránka předtím, než se to řeže, takže dělat grafiku za 3000 Kč by tady rozhodně nešlo ;-)

11. --==[FReeZ]==-- | 17.4.2007, 16.22

S clankem nemohu, nez souhlasit. Grafici by meli resit vse, co uzivatel uvidi (krome textu), nektere formulare jsou opravdu obstrasujici, obzvlaste v M$IE (windows s disablovanymi themes), ale jak pise Michal nademnou, naklady na grafika pote velmi vzrostou a z toho duvodu zustava vzhled i rozlozeni formularu casto jen na uvazeni programatora ci kodera, coz muze vest az k tomu, ze napriklad platebni formular bude pusobit velice neverohodne a klient radeji utece jinam.

12. Jirka | 19.4.2007, 20.16

U skutečně informačně kvalitních stránek je grafický vzhled až na posledním místě. IMHO je grafika jen takové nedůležité pozlátko

13. Streamer | 15.5.2007, 13.19

grafik by mal vediet aj kvalitne kodovat, vsak take tazke to zase nieje... :-D

ak clovek vie kodovat a zaroven robit dobru grafiku nausije na seba budu lebo uz pri navhu si design navrhne tak aby to slo aj dobre kodovat

14. Streamer | 15.5.2007, 13.30

to Jirka: grafika je dolezite pozlatko... viac ako kod... pretoze beznym ludom je kod uplne jedno... ani nevedia co to je a neriesia to... ale kazdy uvidi design a ak je design slaby tak si clovek povie ze ai obsah nemoze byt

15. Kvakoš | 29.5.2007, 0.27

Ideální je podle mne, pokud kodér a grafik je v jedné osobě nejlépe ještě i s programátorem. Je to asi dost těžké, ale komu se podaří spojit uměleckou grafickou kreaci s technickým pohledem na HTML a CSS, ten vytvoří něco víc než dva specialisté. Lidé ale tíhnou k lenosti a tak je jednodušší se specializovat buďto jenom na HTML + CSS, nebo jenom na barvy a proporce. Proč by slušný grafik nemohl zvládnout běžné základy HTML + CSS + specialitky prohlížečů? Není to tak těžké, aby se to zvládnout nedalo za pár týdnů.
Grafik často dělá grafiku na textech Lorem Ipsum aniž by měl ponětí, jaký obsah tam bude. Takhle vzniká efektní, ale od obsahu odtržená grafika. Specializace je fajn, ale zkuste si představit, že grafika rozpoltíme na specialistu na barvy, specialistu na velikost písma atd... Je jasné, že grafika je něco, co je kompaktní a musí se řešit komplexně. Kód, grafika a funkcionalita jsou nezávislé jen částečně a tak více než souhlasím s Martinem Snížkem, že grafik by neměl od projektu zdrhnout po úvodním návrhu.

16. Kvakoš | 29.5.2007, 0.36

Ještě k designu tohoto webu, právě pro jednoduchost se mi docela líbí. Předpokládám, že kodér a grafik zde byla jedna osoba. Design není ani tak o přidávání prvků a elementů, ale o ubírání zbytečností. Já obvykle projekty vyvíjím ve dvou fázích - kreaci a destrukci. Ve fázi kreace přidávám prvky a nápady a ve fázi destrukce je ze stránek vyhazuji. Holt neumím to správné udělat hned napoprvé. Písmo by mohlo být 13px nebo klidně i více. Řekl bych, že to je pro grafiky leckdy typická úchylka - potlačit velikost písma co nejvíce, aby nerušilo grafické kreace. Někteří grafici přistupují k písmu jako k nutnému zlu.

17. Fox Axe | 21.8.2007, 9.01

Z mého pohledu naprostého amatéra který si musí udělat všechno sám vám mohu říct, že pokud má někdo zkušenosti a schopnosti je opravdu nejlepší navrhnout kostru a i podsekce webu hned na začátku, následné předělávání ať už pro nedostatek znalostí nebo pro to že se zadavatel rozhodne něco změnit je zbytečnou ztrátou času (a peněz).

Grafik tedy nemusí být neustále přítomen a podílet se na každé drobnosti, snad i kodéři mají nějaké estetické cítění. Nicméně měl by se už v průběhu zakázky občas přijít podívat jak práce postupuje a ušetřit tak všem následné předělávání.

to: maestrom
No ano jak to tak pozoruju nejideálnější je opravdu když by web tvořila 1 všehoschopná osoba .) no přinejmenším je lepší menší team který už se zná jinak to může dopadnout všeljak.

18. Rk | 24.8.2007, 19.10

I kodéři a programátoři jsou lidi :-)

19. adam | 5.9.2007, 22.33

grafik by měl vymyslet jak web bude vypadat a programátor by měl jeho návrh realizovat. přehlednost webu závysí jen na tom jak přehledný ho chce mít zákazník.
ale většina lidí chce jednoduchost a zároveň má pocit že tomu rozumí a tak si vymýšlí a vymíšlí až je ze stránky guláš.
určitě nezavrhuji návrhy a nápady zákazníků.
jde jen o to zdali je to pro tu či onu stránku dobré.
problém není v graficích či programátorech, ale jen v lidech kteří veb chtějí mít tak jak chtějí.

20. Vitacit | 15.10.2007, 18.09

Prečítal som si tu snáď všetky komentáre. Ako bývalý tvorca počítačových hier viem že o tom ako bude grafika vyzerať v hre by nemal rozhodovať len grafik. Samozrejme ak nemáte záujem aby užívateľ sa rozčuľoval nad tým ako dlho sa jedna aplikácia naťahuje alebo tu to zrazu z ničoho nič zadrbáva tak podobne. Preto je spolupráca s programátormi nevyhnutná len v prípade ak chcete dosahovať výsledky ktoré sú hodne nie najlepším na slovensku ale vo svete.

Přidat komentář

Diskuse již není aktuální, další komentáře tedy není možné přidávat. Pokud mi i přesto chcete sdělit svůj názor na článek, kontaktujte mě.

© Martin Snížek 2005-2023.   ISSN 1802-2103.