O mně     Twitter

ARCHIV – tento článek je již staršího data. Doufám, že mnoho myšlenek v něm je stále platných, avšak některé informace již mohou být zastaralé.  

Tip na zajímavý nástroj: Axure RP

18.5.2008

Už se nenechte svazovat Wordem a Visiem. Začněte tvořit návrhy webů v nástroji, který vás zbaví rutiny a podpoří vaši kreativitu: Axure RP.

Před nedávnem jsem sháněl nástroj pro „inteligentnější“ navrhování webů, respektive pro dokumentaci návrhu (pro navrhování samotné nic lepšího než mozek nejspíš neseženu). Už mi nestačila obvyklá kombinace softwaru, kdy vytvořím strukturu webu ve Freemindu, pak kreslím wireframy ve Visiu a k tomu píšu do Wordu specifikaci toho, jak se má celý web chovat.

Logo Axure RP

Člověk pak, místo aby přemýšlel o návrhu, řeší číselné provázání wireframů a ve specifikaci pořád píše skvosty typu „šedý vyhledávací box vpravo nahoře by po kliknutí měl…“.

A objevil jsem: Axure RP. Co to všechno umí?

  • V jednom prostředí vytváříte wireframy a přímo k jejich jednotlivým prvkům píšete specifikaci jejich chování. Toto je funkce k nezaplacení.
  • Pro specifikaci si můžete nadefinovat vlastní atributy, které poté vyplňujete. Perličkou je, že poté můžete říct, které atributy se mají generovat do finálního výstupu pro které cílové skupiny – tedy např. detailní popis dáte do dokumentu pro programátora, zatímco pro klienta vygenerujete pouze názvy jednotlivých prvků.
  • Axure RP umí generovat specifikaci v textovém dokumentu i HTML prototyp webu (vhodný k prezentaci či testování na uživatelích).
  • Když už jsme u toho prototypu, Axure RP má poměrně rozsáhlé možnosti pro nastavení možných interakcí uživatele s prototypem (skrývání a posouvání různých bloků v závislosti na klikání na tlačítka apod.). Jedná se o levnou možnost, jak si na uživatelích ověřit správnost vašeho konceptu.
  • Samozřejmostí jsou bloky sdílené napříč více wireframy, takže typicky při změně hlavičky nemusíte upravovat všechny wireframy (ale je pravda, že tohle umí, byť trochu hloupěji, i Visio).
  • Poslední bod se týká toho, co Axure RP neumí. Uvítal bych, kdyby bylo možné specifikovat více úrovní detailu pro jednotlivé prvky wireframu – nejprve z globálního pohledu (pouze barevný blok), a poté z detailního (jednotlivé prvky, které se v bloku nacházejí). Třeba se ale ještě dočkám.

H1.cz jsme vyzkoušeli Axure RP zatím na dvou klientských projektech a velmi se nám osvědčil. Určitě ho zkuste také, k dispozici je 30denní plně funkční trial verze (plná je za $589, ale vzhledem k omezení rutinních činností a úspoře času se to vyplatí).

11 komentářů od čtenářů

 

Přidat komentář

1. Shaman | 18.5.2008, 19.58

Přesně tytéž problémy jsem také řešil. Děkuji tedy za tip. Vyzkouším.

2. Martin Krudenc | 18.5.2008, 22.54

Hodně mi to připomíná nástroj PETRA od Cleverlance (http://petra.cleverlance.cz/)

3. Dero | 18.5.2008, 23.46

Jak Martin říká, osvědčil se. Kdo má s nějakým nástrojem pro tvorbu WF zkušenosti, Axure RP mu nebude dělat problémy. Podpora masters, možnost nadefinovat vlastní sadu popisků a bohaté možnosti exportu osobně považuji za největší přínosy.

4. Mížek | 18.5.2008, 23.51

Ať už je sebelepší, je pouze na windowsy, takže zůstávám o $600 bohatší :)

5. Ivo Toman | 19.5.2008, 7.16

Tak toho tedy také zkusím. Jinak koukám že je před registrací nutné se u nich zaregistrovat

6. jan korbel | 19.5.2008, 9.52

Pro majitel počítačů s jablečnou příchutí doporučuju na wireframy a spoustu dalšího program OmniGraffle http://www.omnigroup.com/…OmniGraffle/ v kombinaci s knihovnami z http://www.graffletopia.com/categories/6

Plná verze stojí jen $100.

OmniGraffle mi umožnila při kreslení wireframů myslet jen na to, co se snažím vytvořit a ne na boj s programem. Nemůžu ji dost vynachválit.

7. Jakub Španihel | 19.5.2008, 12.07

Potvrzuji Martinovo doporučení, pracuji s Axure již více než rok je to opravdu nástroj k nezaplacení. Kdo někdy zkoušel dělat WF ve Visiu, ocení toto zjednodušení. Zejména poslední pátá verze udělala velký krok kupředu.

8. Hellish | 19.5.2008, 17.50

[6] Můžu potvrdit. Omnigraffle je skvělej nástroj po uživatele s jablkem na kapotě. I když to asi není tak komplexní nástroj pro návrh UI jako to Axure. Ale to je tím, že není zaměřen primárně na návrh UI, ale spíše na grafy apod.

9. Peter | 24.5.2008, 1.03

Hmm, vdaka za tip… Pozeral som prezentaciu a nevyzeralo to zle. Mozno keby viac ukazok dali co a ako. Je uz trochu neskoro, oci mi krizi unavou, tak si to skusim opat zajtra omrknut.

10. Razer | 29.5.2008, 22.48

No to video maj pěkný, tohle je holt už pro profesionály a ne amatéry jako sem třeba já.

11. Petr Hejda | 12.6.2008, 9.12

Je to opravdu šikovné, jen jedna věc mi tam chybí a to export objektů (především textových vrstev) do Photoshopu. Grafikovy by to ušetřilo hodně práce.

Přidat komentář

Diskuse již není aktuální, další komentáře tedy není možné přidávat. Pokud mi i přesto chcete sdělit svůj názor na článek, kontaktujte mě.

© Martin Snížek 2005-2023.   ISSN 1802-2103.