ARCHIV – tento článek je již staršího data. Doufám, že mnoho myšlenek v něm je stále platných, avšak některé informace již mohou být zastaralé.
3.4.2006
Použitelnost Ajaxu se zatím moc neřeší, chybí zde uživatelská testování a pevně vnímané standardy uživatelského rozhraní. Přesto už existuje pár rad, jak udělat Ajaxové aplikace použitelné: především je důležitá opatrnost a testování na lidech.
Donna Maurer píše v článku Usability for Rich Internet Applications (Digital Web, 20.2.2006) o problémech, které mají aplikace založené na Ajaxu s použitelností, a také o tom, co s tím dělat. (Pokud nevíte, co Ajax je, doporučuji vám můj starší článek AJAX – kde jsou hranice?)
Zajímavé je hlavně to, že se jedná o jeden z mála článků na toto téma, použitelnost Ajaxu se zatím moc neřeší – osobně si ale myslím, že jednoho dne zaznamená použitelnost i zde stejně drtivý nástup, jako měla všude jinde, třeba na klasickém webu.
Druhou zajímavostí je, že článek nepřichází v podstatě s žádnými konkrétními osvědčenými radami pro řešení naznačených problémů – použitelnost Ajaxu je opravdu zatím v plenkách, neexistují zde skoro žádné uživatelské testy ani pevně vnímané standardy uživatelského rozhraní. Vyzdvihnul bych proto nejprve takové dva základní principy:
Konkrétní rady z článku jsou následující:
V komentářích k článku na Digital Webu jsem mimochodem našel odkaz na článek o uživatelském testování zmiňované yellow fade technique – a výsledky byly tristní. Uživatelé totiž často považovali toto chování za reklamu (protože ty také často blikají a chovají se výrazně), a proto ho ignorovali. To je jenom důkaz pro hlavní myšlenku tohoto příspěvku: O použitelnosti Ajaxu zatím skoro nic nevíme a místo dohadů musíme hlavně testovat a testovat. A potom můžeme začít řešit přístupnost Ajaxu. :-)
1. Blu | 3.4.2006, 12.28
pokus se zlutym ztracejicim se nesmyslem
2. asdf | 3.4.2006, 12.42
taky test
Z vlastni zkusenosti vim, ze AJAXova aplikace opravdu nemusi pro pouzitelnost predstavovat problem (ba nekdy i naopak).
Ale mas pravdu, vyrazne minus je opravdu "jinak" fungujici tlacitko zpet, ale to se da vyresit.
Zatím jsem přidal (mini)Ajax "jen" do "kalendáříku" uvidím, kdy mě to přestane bavit...
BTW: Ohledně "pouťových efektů", jak ty jsou na tom s přístupností?
"Yellow fade tech." - další příspěvek Gmailu :-)
Myslím, že není použitelnost webu, použitelnost, AJAXu, použitelnost desktopových aplikací apod. Je prostě jen _použitelnost_. Buďto se daná aplikace (ať už normální, webová, WPF nebo jakákoliv) používá dobře nebo nikoliv. Základní pravidla musí být stejná u všech typů aplikací.
6. Martin Snížek | 3.4.2006, 17.44
[5] No jasně, obecná pravidla a principy použitelnosti jsou všude stejné. Jen si v konkrétních případech, třeba na webu nebo v aplikacích, obvykle musíte vytvořit jistá konkrétní pravidla specifická pro danou situaci. A zde už se dostanete k použitelnosti webu, použitelnosti aplikací i použitelnosti Ajaxu :-) Nevytvářím tím nový obor, jen je to snažší pro pojmenování.
Problem je proste v tom ze uzivatele to zatim neznaji. Maji zazité standartni chovani webové aplikace. JE to uplně stejně se všim - chce to čas než to lidi začnou používat. Do budoucna v tom neviidm problem stejně jako třeba s flashovými reklamami, tkeré létají po celé stránce apod ;)
No v "lítacích" flashových reklamách vidím zase problém já! Někdy se stane, že překrytý zbytek webu pod reklamou je "neviditelný" a pak musím sáhnout po myši a kliknout na křížek!!!
Pokud je přístupnost těchto reklam zastoupena křížkem, tak to smekám klobouk...
Ohledně "zažívání": Zajděte si někdy mezi obyčejné lidi ze státního (pod něj spadá i školní) sektoru a pozorujte je při práci s počítačem...
"Kde jste mi (proboha) dal tu sponku..." nebo typická minimalizace aplikace přes již zmiňovaný křížek.
Ekonom vám řekne: "nejsou peníze", nebo ještě lépe "zbylo nám pár peněz, povinně si všichni zajdete na školeni". Přiklad z praxe - státní rezort zdravotnictví.
Stačí udělat pár školení... Buď stoupne produktivita nebo spokojenost zaměstnanců (kteří v našetřeném čase mohou brouzdat po netu).
Potom vám příjde zábavné, když se skupina lidí snaží definovat pojem přístupnost resp. "standartní" chování aplikace. Neměli bychom se bavit spíše o "intuitivnosti" a "bezmanuálovosti" aplikaci obecně?
PS: Třeba poznámky k psaní - Pro nový odstavec stiskněte 2x ENTER jak krásné by bylo, kdyby kolem textových polí zmizely dlouhé (velikostí ne obsahem) popisky podobného ražení... INTUITIVNÍ
Taky se musím smířit s tím, že polovinu vymožeností webu bude používat jen 1% uživatelů.
Tak a teďka mě můžete seřvat...
[5] Martin Snížek - Tady s vámi nebudu souhlasit. Uživatele prostě nezajímá, jak je web napsaný (stejně by tomu nerozuměli). Jakmile se na web dívají pomocí prohlížeče, je to prostě pokaždý stejný "typ aplikace", ať už je to napsané v HTML, Flashi nebo Ajaxu. Je podle mě nesmysl definovat pravidla použitelnosti specielně pro AJAX. Existuje prostě "použitelnost webových stránek" a ta platí pro všechny technologie stejně.
10. test | 6.4.2006, 23.15
test
11. David Špinar | 7.4.2006, 23.07
[9] Hellish - Ne, tady se musím rozhodně Martina zastat. Použitelnost není daná pouze tím aktuálním okamžikem, ale také mými uživatelskými návyky. Právě soulad toho, jak se daná věc používá, s tím, co jsem očekával a jak jsem na to navyklý, je jedním u určujících faktorů dobré použitelnosti.
A Ajaxové aplikace se zkrátka "pod rukama" často chovají velmi odlišně, než jak jsem zvyklý z webem pracovat. Aplikace jinak reaguje na mé navyklé užívání vstupních zařízení (myš, klávesnice) i jednotlivých ovládacích možností (různé použití myši, ovládací rozhraní prohlížeče - tlačítko zpět atp.). A právě v tom tkví to nebezpečí.
12. Michal Acler | 8.4.2006, 20.50
[11] David Špinar - Nějak jsem váš příspěvek nepochopil, nebo v něm tvrdíte to samé co Hellish? Tj. že uživatele nezajímá použitá technologie, ale chování dané aplikace - webu?
13. Hellish | 10.4.2006, 18.39
[11] a [12] - Ano, taky mi přijde, že jsme se oba shodli na tom samém:
Jakmile se webová stránka chová jinak, než jsem zvyklý (nebo než očekávám), je to špatně. To že je stránka udělaná v Ajaxu ji neomlouvá, to uživatel neví a ani ho to nezajímá...
14. test | 11.4.2006, 13.41
Taky si to musim zkusit :-))
15. Martin Snížek | 12.4.2006, 15.34
[13] Mluvíme všichni o tom samém :-) Uživateli to samozřejmě je jedno, Ajax pouze přináší do použitelnosti webu jisté specifické problémy, které se musí specifickým způsobem řešit.
16. test | 21.4.2006, 11.38
test
17. Štěpán | 22.4.2006, 15.55
Máte někdo tucha zda o AJAXu už něco vyšlo (kniha)? Děkuji za příp. odp.
Štěpán
PS: Taky si to musím zkusit :)
18. Martin Snížek | 23.4.2006, 10.42
[17] V ČR asi zatím nic nevyšlo, odhaduji zpoždění tak na rok. V angličtině už toho ale seženete hafo: http://www.amazon.com/gp/searc … Go.x=0&Go.y=0&Go=Go
19. test | 17.5.2006, 22.41
Já bych to, s dovolením, také zkusil.
21. dgx | 19.5.2006, 3.34
no v Opeře to nejspíš nefunguje...
22. co | 23.5.2006, 11.08
co?
23. test | 31.5.2006, 19.16
test
Lituji, ale komentáře k tomuto článku již byly uzavřeny. Další není možné přidávat. Pokud mi i přesto chcete sdělit svůj názor na článek, kontaktujte mě.
© Martin Snížek 2005-2023. ISSN 1802-2103.